Sanayi 4.0 kavramı ve Türkiye'de kentsel düzeyde uygulanabilirliği
The concept of industry 4.0 and feasibility of it at the urban level in Turkey
- Tez No: 574611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sanayide teknoloji odaklı bir dönüşüm anlayışına sahip olarak ilk kez 2011 yılında Almanya'da, Hannover fuarında gündeme gelen Sanayi 4.0 ya da dördüncü sanayi devrimi kavramı, üretimde yeni bir paradigma olarak kavramsallaştırılan bir yaklaşımdır. 18. yüzyılın ikinci yarısında başlayan sanayileşme sürecinin dördüncü aşaması niteliğinde olan Sanayi 4.0, bilgi ve iletişim teknolojilerinin imalat sanayisine entegre edilmesiyle birlikte Siber-Fiziksel Sistemler ile Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerin ışığında üretim yapısının uçtan uca dijital teknolojiler ile donatıldığı bir üretim yapısına geçişi simgelemektedir. Bunun yanında her geçen gün daha fazla insanın çeşitli nedenler ile yerleşmeyi tercih ettiği kentsel mekânlar, giderek artan sayıda sakinleri için sağlayacağı hizmetler bakımdan önem arz etmektedir. Bu noktada kentlerde yığılma eğilimi gösteren nüfusa yönelik olarak kentsel hizmetlerin daha verimli ve kaliteli bir biçimde sunulabilmesi için Sanayi 4.0 bağlamındaki teknolojilerin kentsel hizmetlere potansiyel olumlu etkisi ele alınmıştır. Bu bakış açısından hareketle bu tezde, Sanayi 4.0 sürecinin Türkiye'de mevcut durumuna kısaca değinilerek Sanayi 4.0 yaklaşımı, kent ölçeğinde analiz edilmeye ve kentsel hizmetlere olumlu etkisi incelenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 or the fourth industrial revolution is a concept that was introduced firstly in 2011 at Hannover Fair by the German government and became publicly known as a technology-oriented shifting approach at industry. Starting in the late 18th century, Industry 4.0 is the fourth stage of industrialization. Industry 4.0, which digitalized the integration of end-to-end information and communication technologies and with the lead of such as Cyber-Physical Systems and Internet of Things technologies, characterize a manufacturing structure. Besides urban settlements where more and more people in the world prefer to settle with various reasons, have importance in terms of providing services to inhabitants. At this point, to be able to provide more efficient and qualified urban services to the population which tends to agglomerate in the urbans, the positive impact of technologies in terms of Industry 4.0 to the urban services has been discussed. From this point of view, in this thesis, by mentioning briefly current status of the process of Industry 4.0 in Turkey and the positive impact on urban services of the Industry 4.0 approach is tried to be analyzed in the urban context.