The heritage of the Vienna Circle: The revival of empiricism through the assimilation of metaphysics
Viyana Çevresi'nin mirası: Metafiziğin özümlenmesiyle deneyciliğin yeniden canlanması
- Tez No: 574631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, verimli bir şekilde fiilen bilimsel pratiğe uygulanabilir değerlendirmeci bir hesabın tesis edilebilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan metafiziğin reddi aracılığıyla deneyciliğe uygulanan 'radikal' düzenlemesi özelinde Viyana Çevresi'nin mirası, analizin başlangıç noktası olarak alınmaktadır. Viyana Çevresi'nin standart yorumunun kısıtlarını bir kenara bırakılarak,Vienna Circleın temelciliğe karşı olan görüşünün höristik yönleri incelenmekte ve Willard van Orman Quine'ın natüralist görüşü üzerinden bir değerlendirmesi sunulmaktadır. Bu analizden çıkarıldığı üzere Neurath'ın temelciliğe ve metafiziğe karşı olan tutumları arasındaki gerilim, bu tezin temel amacına getirilebilecek bir kısıtlama olarak durmaktadır. Bu nedenle, belirli metafiziksel varsayımların bilimsel aktivitenin deneyci hesabının uygun bir şekilde verilmesi için kaçınılmaz olduğu yorumunda bulunulmaktadır. Bu bağlamda, Neurath'ın protokol ifadeler hakkındaki görüşü ile beraber doğrulanabilirliğin yeniden kavramsallaştırılmasının, bilimdeki metafiziğin höristik değerini yok saymadan, etkili bir temelcilik karşıtı hesabın tesis edilmesine imkân sağlayacağı öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine whether one can establish an evaluative account that can be efficiently applicable to the actual scientific practice. In this regard, the heritage of the Vienna Circle, particularly its 'radical' elaboration of empiricism implemented through the rejection of metaphysics, is taken as the starting point of analysis. Setting aside the limitations of the standard interpretation of the Vienna Circle, the heuristic aspects of Otto Neurath's non-foundationalism are examined and further assessed through Willard van Orman Quine's naturalism. It is inferred from this analysis that the tension between Neurath's non-foundationalism and his anti-metaphysical attitude remains as a restriction to the basic aim of this thesis. Thus, it is conjectured that certain metaphysical assumptions are indispensable for an adequate empiricist account of scientific activity. In this respect, it is put forward that a reconceptualization of the verifiability together with Neurath's account of protocol statements can allow to establish an effective non-foundationalist account, not ignorant to the heuristic value of metaphysics in science.