Endüstriyel fırınların enerji tasarrufu ve otomatik kontrol
- Tez No: 57464
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada üç bölüm altında endüstriyel firınlara ait incelemeler ve hesaplamalar yapılmıştır. Bu amaçla 1. Bölümde öncelikle değişik endüstriyel firınlar; metal malzemeler için ısıtma firınları, ergitme fırınları, metal kaplama finnlan, cam üretim firınları ve seramik firınları genel başlıkları altlarında incelenerek konstrüksiyon ve çalışma sistemleri anlatılmıştır. 2.Bölümde firınlarda enerji tasarrufunu arttırabilecek yöntemler üzerinde durulmuştur. Bu nedenle öncelikle refrakter ve izolosyon malzemeleri incelenerek en uygun enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin özellikleri ve kullanım yöntemleri açıklanmıştır. Daha sonra firınların ısı bilançosunda önemli yer tutan atık ısıların geri kazanım üniteleri incelenerek bu yolla enerji tasarrufu anlatılmıştır. Son olarak da otomatik kontrol üniteleri genel olarak incelenerek firınlara ihtiyaç fazlası enerji yerine ihtiyaç duyulan enerjinin en uygun hangi kontrol sistemi ile sağlanabileceği anlatılmıştır. 3. Bölümde ise halen çalışmakta olduğum işyerinde, dizaynı ve imalatı sorumluluğum altında gerçekleştirilen 300 kg'lık potalı ve elektrik direnç ısıtmalı Alüminyum ergitme firınına ait dizayn esasları, ısıl hesaplar ve rezistans devresine ait hesaplama yöntemi bir örnek olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project, investigation and calculations about industrial furnaces are being introduced. In this respect, firstly construction and working principles of some industrial furnaces were introduced in section 1 by invastigating them under some main titles such as heating furnaces for metals, melting furnaces, coating furnaces, glass production furnaces and ceramic furnaces. In section 2, Improving methods of the energy saving in industrial furnaces are being explained. In order to do this, by investigating the most suitable refrectory and insulation materials for energy saving, their principles and application methods were explained. Then saving system of waste-heat which has great importance for the heat balance in the furnace was examined. In the end of the section 2, by examining the automatic control units in general the best control systems for furnaces in order to supply exact needed energy to the furnace were explained. Besides, in the last section, as an example, design factors, thermal calculations and resistance system calculations of a crucible furnace for aluminium melting which has crucible of 300 kg Aluminium (BU 300) and which is heated by electric rezistans were given.