Vakumlu çevre ve yol temizleme makinalarının geliştirilmesi
- Tez No: 57463
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Şehirlerde yaşayan nüfusun hızla artmasıyla beraber çevre kirliliğinin de arttığı bir gerçektir. Çevre kirliliğinin bir sorun haline geldiği günümüzde çözümleri, 20. yüzyılın başından beri bilim adamları tarafından araştırılmaya başlanmıştır. Benim bu tezim de vakumlu temizleme makinalarının genel karakteristiklerinin incelenmesi hakkında olacaktır. Mevcut sisitemlerde vakum bir fan tarafından meydana getirilir. Hava yol zemininden çekilip vakum borularıyla çöp haznesine getirilir. Burada filtre edilip fan çarkına oradan da atmosfere verilir. Vakum bu araçlarda yol zemininde bulunan çöpleri çöp haznesine toplar. Çalışma prensibi atmosfer basıncının hava tarafından altındaki toz ve çöp parçacıklarını içeren havayı temizleme makinasının içine girmeye zorlamasıdır. Tozla karışık hava bir filitreden geçirilirek tozun çöp tankında kalması sağlanır. Bir dizel motor tarafından tahrik edilen fan sayesinde dışarı atılan hava içeride vakum oluşturur. Vakumlu temizleyicilerin en büyük avantajı emilen havanın filitrelenerek çöplerin çöp tankında kalmasının sağlanmasıdır. Bu araştırmada mevut yol süpürme makinalarının genel kısımları incelenerek gerekli bilgiler verilmiştir. Ayrıca fan sistemi kullanılmadan yeni bir vakum sistemi dizayn edilmiş ve deneysel olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ENVIRONMENT AND ROAD VACUUM CLEANER MACHINES ABSTRACT: Tha population of cities is increasing rapidly day by day. Direct proportunatly enviromental pollution is increasing too. Today the environmental pollution is one of the biggest problem that must be settle down as soon as possible. This problem has been searched by scienctist since the begining of.20 th century. In my thesis about general characteristic of vacuum cleaner machines will be investigated. In this convansional systems Vacuum is occured by a fan unit. The air that is sucket form the road is flown to the garbage tank by sucking pipes. After filtering it flows fan wheel. The cleaned air is released to the atmosphere and collected garbage stored in the garbage tank In operation under atmosparic pressure the is forced to get air in to the cleaning machine whit the carrying loose dust and dirt particles by air. The dust laden air usually passen through a filter that retains the dust. The air exhausted through a diesel engine - driven fan which provides the vacuum or low internal pressure that anebles atmospheric air to force the dust into the machine. A vacuum cleaner machine has the great advantage that the dirt is retained within the garbage tank. However the force of the draft is limited by the use of atmosfheric pressure. In this investigation it was aimed to give necessary information a bout machine's parts. Furthermore, withaut using a fan system, a new vacum system has been designed and tested experimentally. II