Eski yapıların yeni kullanımlarında akustik sorunlar
- Tez No: 57465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Günümüzde, geleneksel mimari yapıların çağdaş kullanımlara açılması yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu tezin amacı bu kullanımlardan dolayı oluşan akustik sorunlara değinmek ve çözüm öneriler getirmektir. Tez kapsamında incelenen yapılar iki ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar; ilk yapım amacıyla aynı amaçlarla kullanılan yapılar ve farklı amaçlarla kullanılan yapılardır. Tezin ikinci Bölümünde geleneksel mimaride kullanılan malzemelere ve yapı elemanlarına değinilmiştir. Kullanılan malzemelerin ve yapı elemanlarının akustik özellikleri belirlenmiştir. Üçüncü Bölümde ise eski yapılara çağdaş fonksiyonlar verilmesi, dünyadan ve Türkiye'den örneklerle açıklanmıştır. Bu örnekler akustik açıdan değerlendirilmiştir. Dördüncü Bölümde bu örnekler baz alınarak sorunlar ve uygulamaya yönelik çözüm önerileri ve önlemler belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, tarihi değer taşıyan geleneksel mimari eserlerin çağdaş amaçlarla kullanılması sırasında akustik açıdan olumlu sonuç alınabilmesi için seçilecek kullanım amacının önemi ortaya çıkmıştır. - xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, traditional architectural buildings are widely used for contemporary purposes. The aim of this thesis is to mention the acoustic problems occured becouse of this usage and to offer solutions. The buildings which have been studied in this thesis have two main titles. These are; the buildings which are used according to the purpose which they were first built for and the buildings which are used for other purposes. In the second part of the thesis, the materials and building forms used in traditional architectural buildings have been mentioned. The materials and the acoustic features of building forms have been described. In the third part usage of the old building with contemporary purposes has been explained with the examples taken from Turkey and all over the world. These examples have been studied from acoustical point of view. In the fourth part, problems and solutions have been explained using the examples. As a result from acoustical point of view importance of the building purpose has been appeared. xn