PLC ve endüstriyel tesislerde uygulamaları
- Tez No: 57466
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT POSTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Programlanabilir lojik kontrol cihazı (PLC), belleğinde saklanmış lojik programı kullanarak çeşitli kontrol fonksiyonlarını gerçekleştiren elektronik bir cihazdır. PLC, bilgisayar kullanmayı biraz bilen kişiler tarafından dahi prgramlanabilir. Lojik programın değişebilir olması sebebiyle kontrol edilen sistemde istenilen çalışma şekilleri kolayca elde edilebilir. Birinci bölümde, PLC tanımı yapılmakta ve CPU, giriş/çıkış modülleri, güç kaynağı ve PLC programlayıcısı hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, PLC'nin çalışmasını sağlayan lojik sistemler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde PLC'ler arası iletişimin nasıl sağlandığı ve arabirim elemanları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, Simatic-S5 serisinde program yazmak için gerekli bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, PLC'ler kullanılarak bir sistemin kontrol edilmesi için gerekli olan dijital giriş/çıkış cihazlarının prensip şemaları ve çalışma prensipleri üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde, Analog / Dijital dönüştürücüler (ADD) ve Dijital - Analog dönüştürücüler hakkında bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde, Simatic S5 serisinin Dos altında çalışan program menüsü tanıtılmıştır. Sekizinci bölümde PLC konutları ve programda nasıl kullanılacakları anlatılmıştır. Dokuzuncu bölümde ise modern tesislerde ve endüstride kullanılan PLC uygulamaları ile ilgili örnekler verilmiştir. Son bölümdeki uygulamalar merdiven ve ifade listesi programlan ile yazılmış ve programın çalışması hakkında bilgiler verilmiştir. En son uygulamada ise bir tesis besleyen enerji merkezinin PLC kullanılarak kontrol eden program yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A programmable logic controller is an electronical device that carries out different control functions using the logic prgram stored in the memory. PLC can be program by person who knows a little knowledge about computers. The operating systems which are necessary in the controlling system can be easily avaible, because of the changebility of the logic program. In the first chapter, it is mentioned what PLC ise. and it is given some basinc knowledge about CPU, input/output modules, power supply and programming device. In the second chapter, it is mentioned the logic sistems. Which permit the operating of PLC. In the third section, some information about the communication interfaces and how the transmittion can be beetween PLC's are given. In the fourth chapter, the necessary information to write program using Simatic S5 series program are given, in the fifth chapter the digital input/output devices,, which are necessary to kontrol otomation system using PLC, and their operating prenciples are mentioned. In the sixth chapter some information about Analog/Digital converter (ADD) and Digital/Analog converter (DAD) are given In the seventh chaptr, Simatic S5 series's program menu which uses Dos, is noticed. In the eight chapter, the operations of PLC and how they are used in the program are mentioned. In the nineth chapter, some examples about the applications which are use in the modern installations and the industry are given. The programmes of the applications in the last chapter are writen using the ladder and STL programı and some information about the operating of the program and some information about the opereting of the program are given, in the lost the program, which controls a power centre suppliying an insallation, is writen by using PLC program.