Oymapınar Baraj Gölü'ndeki (Antalya) Eğrez (Vimba vimba (Linnaeus, 1758))'in populasyon yapısı, büyüme ve üreme biyolojisi
Population structure, growth and reproduction biologyof Egrez (Vimba vimba (Linnaeus, 1758)) in the Oymapınar Dam Lake (Antalya)
  1. Tez No: 574651
  2. Yazar: HAMDİ DENİZ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma; Nisan 2017-Mart 2018 tarihleri arasında Manavgat Irmağı üzerindeki Oymapınar Baraj Gölü'nden örneklemesi yapılan V. vimba'nın yaş dağılımı, boy ve ağırlık dağılımı, büyüme parametreleri, yumurtlama dönemi, eşey oranları, ilk eşey olgunluğa erişme yaşı ve boyu ile fekonditesi gibi biyolojik özellikleri kapsamaktadır. Oymapınar Baraj Gölü'nden temin edilen 139 eğrez örneğinin yaşları II-VI arasında dağılım göstermiştir. III Yaş grubu, % 55,4 oran ile baskın yaş grubu olmuştur. Örneklerin %70,5'ini dişiler, %29,5'ini erkekler oluşturmuştur. Dişilerin çatal boyları 11,30-16,60 cm aralığında, ağırlıkları ise 16,42-58,05 g arasında dağılım göstermiştir. Erkek bireylerin çatal boyları 10,20-17,00 cm aralığında, ağırlıkları 11,47-63,75 g arasında dağılım göstermiştir. Tüm bireyler için Von Bertalanffy büyüme parametreleri L∞= 17,78 cm, W∞= 71,36 g, k= 0,506, t0= -1,082 ve b = 3,2378 olarak belirlenmiştir. En büyük yaş dişiler için V, erkekler için VI olarak belirlenmiştir. İncelenen V. vimba örneklerinde boy-ağırlık ilişkisi eşitlikleri, dişi ve erkek bireylerin toplamında W = 0,012 L3,0043 (R² = 0,9434) olarak bulunmuştur. Tüm bireyler için ortalama kondisyon faktörü (KF) değeri 1,21 ± 0,088 olarak hesaplanmıştır. V. vimba bireylerinde ilk eşeysel olgunluk boyu dişiler için 15,04 cm, erkekler için ise 12,23 cm olarak saptanmıştır. İlk eşeysel olgunluk yaşı dişi ve erkek bireyler için III olarak bulunmuştur. Aylık gonadosomatik indeks değerleri, yumurtlama zamanının Nisan-Temmuz ayları arasında olduğunu göstermiştir. Ortalama yumurta çapının 0,25 mm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; biological characteristics of V. vimba, sampled from Oymapinar Dam Lake on Manavgat River between April 2017 and March 2018, such as age distribution, lenght and weight distribution, growth parameters, spawning period, sex ratios, age at first sex maturity, and length and fecondity. It covers. The age of the 139 scatter samples obtained from Oymapinar Dam Lake was distributed between II-VI. The age group was the dominant age group with a rate of 55,4%. 70,5% of the samples were females and 29,5% were male. Females fork lengths ranged between 11,30-16,60 cm and their weights were between 16,42-58,05 g. The fork lengths of the male samples ranged from 10,20 to 17,00 cm, with weights between 11,47-63,75 g. Von Bertalanffy growth parameters for all individuals were determinated as L∞ = 17,78 cm, W∞ = 71,36 g, k = 0,506, t0 = -1,082 and b = 3,2378. Maximum age was V for females and VI for males. In the V. vimba samples examined, the length-weight relationship equations were found to be W = 0,012 L3,0043 (R² = 0,9434) in the total of male and female individuals. Average condition factor (KF) for overall population was calculated as 1,21 ± 0,088. Length at first sexual maturity for female and male individuals of V. vimba were determined as 15,04 cm and 12,23 cm, respectively. The first sexual maturity was found to be III for male and female individuals. Monthly gonadosomatic index values indicated that intense spawning period takes place between April and July. The average egg diameter was determined to be 0,25 mm.