Oymapınar Baraj Gölü'ndeki (Antalya) Aynalı Sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758)'ın bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological properties of The Mirror Carp (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) in Oymapinar Dam Lake (Antalya)
  1. Tez No: 534243
  2. Yazar: İSMAİL ABDULLAH VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ARZU BECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın yapıldığı Oymapınar Baraj Gölü, hidroelektrik enerji üretimi amacıyla kurulan baraj göllerinden biridir. İçme ve sulama suyu olarak değerlendirilen baraj gölünde su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığına izin verilmemektedir. Bu baraj gölünde Nisan 2017 ile Mart 2018 tarihleri arasında ekonomik yönden önemli bir yere sahip olan aynalı sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758)'ın yaş, boy ve ağırlık dağılımları ile büyüme ve kondisyonu araştırılmıştır. Örneklenen 128 aynalı sazanın yaş aralığı 0-IX arasında bulunmuştur. Örneklerin % 50,8'ini dişiler, % 49,2' sini erkekler oluşturmuştur. Dişilerin çatal boyları 14,5 – 66,6 cm aralığında, ağırlıkları 73,87 g ile 7089,5 g arasında; erkeklerin çatal boyları 11,2 – 57,7 cm aralığında ve ağırlıkları ise 41,73 g ile 5243,31 g arasında değişmiştir. 1. yaş grubu % 26,6'lık bir oranla en baskın yaş grubunu oluşturmuştur. Populasyonda boy-ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W=0,0356 L2,8995 şeklinde tespit edilmiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri ise L∞= 90,15; W∞= 27841,57; k= 0,076; t0= -1,403 olarak bulunmuştur. Kondisyon faktörünün Mart ayında 3,55 ile, Eylül ayında 2,33 arasında değiştiği saptanmıştır. İnceleme boyunca IV yaş üzerinde örnek sayısının az olması, av baskısı olduğunun ve bu baraj gölünde kaçak avcılığın olduğunun göstergesidir. C. carpio populasyonunun korunabilmesi için denetimin artırılması ve kaçak avcılığın önüne geçilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Our research area, Oymapinar Dam Lake is a hydroelectric power source. It is not allowed to evaluate drinking water and irrigation water and aquaculture and to hunt in the reservoir. Between April 2017 and March 2018, expensive carp (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758) examined growth and condition with age, height and weight distribution. The age of the 128 mirror carp was 0-IX. Females accounted for 50.8% of the samples and 49.2% of them were male. Females' fork lengths range from 73.87 g to 7089.5 g in the range of 14.5 to 66.6 cm; The fork lengths of the males range from 11.7 to 57.7 cm, ranging from 41.73 g to 5243.31 g. 1. Age group shows the most dominant age group with 26.6%. The length-weight relationship was determined as female-male in the population: W = 0.0356 L2.8995. Von Bertalanffy growth rates for all individuals were found as L∞ = 90,15, W∞ = 27841,57, k = 0,076, t0 = -1,403. It was found that the status factor ranged from 3.55 in March to 2.33 in September. The decrease in the number of fourth samples during the study period is indicative of the trace of hunting pressure. We're in the reservoir for a runaway. In order to protect the C. carpio population, control should be increased and poaching should be prevented.