Özel okullarda okul yöneticisi ve öğretmenlerin etkili okul algılarının incelenmesi
Study of school executives and teachers' effective school perceptions in private schools
- Tez No: 574668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TARHAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Özel okullarda okul yöneticisi ve öğretmenlerin etkili okul algılarının incelenmesi üzere ele alınmış. Bu amaçla, özel okul, etkili okul, okul yöneticisi, öğretmenler gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, etkili okulun algılarının nasıl olduğu konusunda yaklaşımlara yer verilmiştir. Bu tez, Özel okullarda okul yöneticisi ve öğretmenlerin etkili okul konusundaki tutum ve davranışlarını açığa çıkarmak ve algılarını incelemek üzere yapılmıştır. Çalışmada yer alan verilerin oluşturulmasında“literatür taraması ve ”alan araştırması" teknikleri uygulanmıştır. Anket araştırmasında özel okullardaki yöneticiyle öğretmenlere anket form uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; okullarla ilgili bazı niteliklerin, öğretmenlerin mesleki sorumluluk duygusu, okul kültürü ve ortamı, yöneticilerin okulda iyi bir çalışma ortamının oluşmasına dönük davranışlarının olması, velilerin okul ile olan ilişkileri, eğitim-öğretim süreci etkili okul olarak algıladıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the study of effective school perceptions of school managers and teachers in private schools. For this purpose, keywords such as effectiveness, effective school, school manager, teachers are defined. In addition, there are approaches to how the perceptions of the effective school are. This thesis was conducted in private schools to reveal the attitudes and behaviors of school administrators and teachers about effective schools and to examine their perceptions. İn the study,“Resource Screenıng and”Fıeld Research "techniques were used in the collection of data. Questionnaires were applied to the managers and teachers of private schools in the survey research. As a result of research, some of the qualifications related to schools, a sense of professional responsibility for teachers, school culture and environment, managers to have a good working environment in schools. Parents relations with the school have been observed to perceive the educational process as effective schools.