Oba Düzlüğü'nde (Alanya-Antalya) yerel zemin koşullarının mikrotremör yöntemiyle araştırılması
Investigation of local site conditions in the Oba Plain (Alanya-Antalya) via microtremor method
  1. Tez No: 574667
  2. Yazar: NEZİHA ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DİPOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışması Antalya İli, Alanya İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi ve Obagöl Mahallesi'ni içine alan Oba Düzlüğü'ndeki zeminlerin dinamik özelliklerinin belirlenmesini, mikrotremör ölçümlerini, yer (saha) tepki spektrumlarının oluşturulmasını, hâkim titreşim periyotlarının ve buna karşılık gelen büyütme katsayılarının araştırılmasını kapsamaktadır. Çalışma bölgesi yumuşak kil ve turba gibi geoteknik açıdan zayıf zemin olarak nitelendirilen zemin sınıflarını içermektedir. Bölgede yer altı su seviyesi yeryüzüne yakındır. Çalışma bölgesi seçiminde, Alanya'da yaşanılan depremler, çalışma alanının sorunlu zeminlerden oluşması ve yer altı su seviyesinin yeryüzüne yakınlığı etkili olmuştur. Bölge zeminin, zemin hâkim periyodu ve zemin büyütme katsayılarını belirlemek için 18 noktada mikrotremör ölçümü yapılmıştır. Alınan mikrotremör kayıtları Geopsy programıyla değerlendirilmiştir. Yürürlükteki Türkiye Deprem Tehlike Haritasına göre bölgenin en büyük yer ivmesi tespit edilmiş ve bu yer ivmesine uygun deprem kayıtları Türkiye deprem kataloğundan seçilmiştir. Çalışma alanındaki 8 ayrı nokta için MASW ölçümlerinden elde edilen kayma dalgası hızı profilleri kullanılarak yer (saha) tepki spektrumu eğrileri oluşturulmuştur. Elde edilen bu veriler, zeminin dinamik davranışlarını ortaya koyan EERA programında eşdeğer lineer analize tabi tutularak bölgede yer alan zeminlerin dinamik davranışları araştırılmıştır. Ana kaya ve yer yüzeyindeki ivme spektrumu grafikleri oluşturulmuştur. Oluşturulan grafikler kıyaslanarak zeminlerin ana kayada girdi hareketinin zemin yüzeyinde ne kadar büyütüldüğü yorumlanmıştır. EERA programında yapılan eşdeğer lineer analiz sonuçlarına göre ortalama 0.5 saniyede en büyük büyütme gerçekleştiği, mikrotremör sonuçlarına göre ise ortalama 0.8 saniyede zemin hâkim periyotlarının oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis study covers microtremor measurements, determination of dynamic properties of soils in Cumhuriyet Quarter and Obagöl Quarter of Oba Plain (Alanya- Antalya), preperation of site response spectra, investigation of predominant periods and amplification magnification coefficients. The study area includes so-called geotechnically weak soils such as soft clay and peat. The groundwater level in the region is close to the surface. The earthquakes experienced in Alanya, the fact that the study area consists of problematic soils and the shallow ground water were effective in the selection of the study area. Microtremor measurements were performed at 18 points to determine the soil predominant periods and amplification coefficients. Microtremor recordings were evaluated with Geopsy software. Peak ground acceleration of the region was identified according to the current Turkey Earthquake Hazard Map, and appropriate records were selected from Turkey the earthquake database. For 8 different locations in the study area, the response spectrum curves were generated using shear wave velocity profiles obtained from MASW measurements. The data obtained were subjected to equivalent linear analysis in EERA software, which visualize the dynamic behavior of the soil, and the dynamic behavior of the soils in the region was investigated. Graphs of acceleration spectra on bedrock and ground surface were generated. By comparing the graphs created, the extent of the amplification of the input bedrock movement to the ground surface movement. According to the results of the equivalent linear analysis performed in the EERA software, it was observed that the soils had greater amplification at 0.5 seconds on average, and the predominant periods occurred in an average of 0.8 seconds according to the microtremor results.