CM2-based physical item hierarchy implementation for a product lifecycle management system
Ürün yaşam döngüsü yönetim sistemi için CM2 tabanlı fiziksel kalem hiyerarşisi uygulaması
  1. Tez No: 574689
  2. Yazar: DUYGU ABADAN SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN, DR. EMRAH TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Konfigürasyon Yönetimi, uygun kaynaklar, işlemler ve araçlar kullanarak ürün gereksinimleri, ürünün kendisi ve ilgili ürün konfigürasyon bilgileri arasında tutarlılığı sağlayan bir süreçtir. Konfigürasyon, belirli bir biçimde, şekilde veya kombinasyonda olan parçaların, gereksinimlerin veya verilerin bir düzenlemesidir. Bir ürün için bir veya daha fazla konfigürasyon olabilir. Bunlardan her birinin kullanım ömrü boyunca yönetilmesi gerekir. Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) araçları olarak adlandırılan yazılım araçları, ürün konfigürasyonlarını ve ürün ile ilişkilendirilmiş tüm veri setlerini yönetmek için bir dizi özellik sağlar. Kurumsal ürün yaşam döngüsü değişikliği için de geçerli olan CM2 adında, Süreç Mükemmelliği Enstitüsü tarafından tasarlanan, kurumsal konfigürasyon yönetim yöntemi vardır. Bu çalışmada, CM2'nin temel iş süreçlerinin ilk adımı olan fiziksel kalem hiyerarşisi oluşturma (Planlandığı gibi/Yayınlandığı gibi Ana çizgilendirme) PLM aracına dahil edilmiştir. Bu uygulama sayesinde, oluşturulan fiziksel kalem hiyerarşisi, ürünlerin, bağlanan veri setleriyle beraber geliştirme ve üretim aşamaları boyunca analiz edilmesini ve mevcut kalemler ve ilişkili dokümanların yeniden kullanılma potansiyelinin arttırılmasını sağlar. Örnek çalışmada PLM sistemi aracılığıyla fiziksel kalem hiyerarşisi oluşturmanın savunma sanayindeki konfigürasyon yönetim uygulamalarına katkısı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Configuration Management is a process that provides consistency among the product requirements, the product itself, and associated product configuration information by applying appropriate resources, processes, and tools. Configuration is an arrangement of parts, requirements or data in a particular form, figure, or combination. There can be one or more configuration for a product. Each of them needs to be managed throughout its lifecycle. Software tools which are called Product Lifecycle Management (PLM) tools provide a set of capabilities to manage product configurations and all datasets associated with a product. There is an enterprise configuration management methodology named CM2, proposed by Institute for Process Excellence (IpX), which is also for enterprise product lifecycle change. In this study, generating physical item hierarchy (As Planned/As Released Baseline) which is the first step of the core business processes of CM2 has been integrated to a PLM tool. Owing to this implementation, the generated physical item hierarchy enables to analyze the product with its connected datasets during the development and the production phases and to increase the potential of reuse existing items and associated documents. The contribution of generating physical item hierarchy through the PLM system to the configuration management applications in the defense industry is explained in the case study.