Orman yangınları önleme ve müdahale bileşenlerinin CBS ile konumsal analizi
Spatial analysis of forest fire prevention and response components with GIS
  1. Tez No: 574697
  2. Yazar: YASEMİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ormanlarımızın yenilenebilir özelliğiyle korunması ve sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında yönetilmesi gerekmektedir. Orman varlığını en çok tehdit eden faktörlerden olan orman yangınlarıyla mücadele, süreklilik ve verimliliği sağlayacak modern yöntemlerle yapılmalıdır. Orman yangınları ile etkin mücadelede kullanılan ekip ve tesislerin erken uyarı, hızlı ve etkin müdahale kapsamında verimliliği ve kapasiteleri hakkındaki bilgiler yangın öncesi planlamalar için büyük önem taşımaktadır. Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü sahasında yapılan bu çalışma; alanın topoğrafik ve meşcere durumunun oluşturduğu tehlikeyi analiz etmek, alan içinde geçmiş yıllarda meydana gelen yangın verilerine bağlı olarak yoğunluk analizi yapmak ve alan içerisindeki yangınla mücadele tesislerinin konumunu irdeleme amacı taşımaktadır. Bu gereksinimler doğrultusunda bölgede meydana gelmiş yangınların konumları kullanılarak, alanın meşcere ve topoğrafik özellikleri, yangınla mücadele ekip ve tesis konumları, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin konumsal sorgulama ve analiz fonksiyonları kapsamında irdelenmiş, yangın potansiyeli tehlike sınıfları, yangın yoğunluğuna sahip alanlar ve bu alanlara hizmet edecek tesislerin konumları ve kapasiteleri hakkında belirlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our forests need to be protected with renewable features and managed within the scope of sustainability principle. Planning for the fight against forest fires, which is one of the most threatening factor to forest existence, should be achieved with modern methods that will ensure continuity and optimum efficiency. Information about the efficiency and capacity of the teams and facilities used in the effective fight against forest fires in the context of early warning, rapid and effective response is of great importance for pre-fire planning. This study conducted in Vezirköprü Forest Management Directorate responsibility area; The aim of the study is to analyze the hazard posed by the topographical and stand status of the area, to examine the intensity analysis in relation to the fire data recorded in the past years, and to investigate the appropriateness of the methods for improving the geographical data shown in relation to the fire fighting facilities within the area. In line with these requirements, the existing fire statistics, stand and topographic characteristics of the area, fire fighting teams and facility locations, taking into account the Geographic Information Systems's spatial query and spatial analysis functions within the scope of fire potential hazard classes, areas of fire density and facilities to serve these areas their positions and capacities are examined.