Kamuda stratejik planların üst plan belgeleriyle uyum sorunu ve karar destek sistemi önerisi
The problem of compliance with the top plan documents of strategic plans in the public sectorand decision support system proposal
  1. Tez No: 574726
  2. Yazar: SEYFEDDİN CEVDET ULUDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT AŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada kamu yönetiminde stratejik planın yeri ve önemi, ilgili mevzuatları, stratejik planlama ile ilgili yaşanan sıkıntılar, üst plan belgeleriyle alt plan belgelerinin uyum sorunu incelenmekte ve uyum sorunun çözümü için bir karar destek sistemi önerisinde bulunulmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde stratejik plan kavramı strateji ve plan olmak üzere iki farklı kavram üzerinden irdelenmiştir. Ayrıca kamuda stratejik planlama, yeni kamu yönetimi reformu, kamuda stratejik planlamanın farklı ülkelerdeki örnekleri incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde Türk Kamu Yönetiminde stratejik planlama ve performans esaslı bütçelemenin gelişimi irdelenmiş, ilgili kanun ve düzenlemelerden bahsedilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde kalkınma ve plan kavramları irdelenmiştir. Ayrıca kamuda üst plan belgeleri olan kalkınma planları ile alt plan belgeleri olan stratejik plan belgeleri, ilgili kanun ve mevzuat incelenmiştir. Ayrıca Türk kamu yönetiminde stratejik planlamada elde edilen ilerlemeler ve gelişmeler incelenmiştir. Bunun yanı sıra Türk kamu yönetiminde stratejik planlama alanında yaşanan aksaklıklar ve sorunlar irdelenmiş, üst plan belgeleriyle stratejik plan belgelerinin uyum sorunu üzerinde durulmuştur. Araştırmanın dördüncü bölümünde karar destek sistemleri, karar destek sistemlerinin kamu yönetimindeki yeri ve önemi, metin benzerlik hesaplama yöntemleri irdelenmiştir. Ayrıca üst plan belgeleriyle alt plan belgelerinin uyum sorununa çözüm önerisi olarak geliştirilen karar destek sistemi sunulmakta ve incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the place and importance of strategic plan in public administration, the related legislation, the problems experienced in strategic planning, the compliance problem of the upper plan documents and the sub-plan documents are examined and a decision support system is proposed for the solution of the compliance problem. In the first part of our research, the concept of strategic plan is examined through two different concepts as strategy and plan. In addition, strategic planning in public, new public administration reform, examples of strategic planning in public in different countries were examined. In the second part of our research, the concepts of development and plan are examined. In addition, development plans, which are top-plan documents in the public sector, strategic plan documents, which are sub-plan documents, and related laws and regulations were examined. In addition, the developments and developments in strategic planning in Turkish public administration are examined. In addition, the problems and problems experienced in the field of strategic planning in the Turkish public administration were examined and the compatibility problem of the top plan documents and strategic plan documents was emphasized. In the third part of the research, decision support systems, the place and importance of decision support systems in public administration, text similarity calculation methods are examined. In addition, the decision support system that we developed as a solution to the compliance problem of the upper plan documents and the lower plan documents is presented and examined.