Investigation of voltametric behaviour of sulfasalazine and some metal complexes
Sülfasalazin ve bazı metal komplekslerinin voltametrik davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 574747
  2. Yazar: BAHRİ DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında Romatoid artrit ve Crohn hastalıkları tedavisinde kullanılan anti-inflamatuvar ilaçlardan biri olan sülfasalazinin, Co (II) ve Zn (II) iyonları ile etkileşimi incelenmiştir. Bunun için optimum pH olarak Britton-Robinson tamponunda pH değeri 7,4 olarak belirlenmiştir. Araştırmada, voltametrik yöntemler (kare dalga voltametrisi ve dönüşümlü voltametri) kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında destek elektrolitin pH'si, tarama hızı ve frekansın, sülfasalazinin pik akımı ve pik potansiyeli üzerine etkisi voltametrik olarak incelenmiştir. Son olarak, pH 7,4'de sülfasalazinin Co (II) ve Zn (II) iyonları ile etkileşimi voltametrik olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction of sulfasalazine which is one of the anti-inflammatory drugs used in the treatment of rheumatoid arthritis and Crohn's disease, with Co(II) and Zn(II) ions was investigated. The optimum pH was determined as 7.4 in the Britton-Robinson buffer. Voltammetric methods (square wave voltammetry and cyclic voltammetry) were used. In the first stage of the study, the effect of pH of the supporting electrolyte, scanning speed and frequency on the peak current and peak potential of sulfasalazine was investigated voltametrically. Finally, the interaction of sulfasalazine with Co(II) and Zn(II) ions was investigated in pH 7.4.