Erzincan Binali Yıldırım ÜniversitesiYalnızbağ Yerleşkesi ve yakın çevresinin florası
Flora of Erzincan Binali Yıldırım UniversityCampus and its surroundings
- Tez No: 574749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yalnızbağ yerleşkesi ve yakın çevresinin florası araştırılmıştır. Çalışma alanı İran-Turan ile Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgelerinin kesişiminde ve B7 karesi içerisinde yer almaktadır. Arazi çalışmaları sırasında toplam 540 bitki örneği toplanmıştır. Araştırma sonunda, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yalnızbağ yerleşkesi ve yakın çevresinde 46 familya ile 197 cins'e bağlı toplam 229 tür ve 108 tür altı takson olmak üzere toplam 337 takson tespit edilmiştir. 46 familyanın tamamı Spermatophyta bölümünde yer almaktadır. Spermatophyta bölümüne dahil olan bu familyalardan 1'i Gymnospermae, 45'i Angiospermae alt bölümüne aittir. Angiospermae alt bölümünde yer alan familyalardan 40 (% 86,95)'ı Dicotyledoneae, 5 (% 10,86)'i Monocotolidoneae sınıfında yer almaktadır. Belirlenen türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı: İran-Turan 97 (% 28,78), Avrupa-Sibirya 20 (% 5,93) Akdeniz 14 (% 4,15), ve bölgesi bilinmeyenler ile çok bölgeli taksonlar 206 (% 61,12)'dir. Taksonların 33'ü endemik olup endemizim oranı % 9,79'dır. B7 karesi için yeni kayıt takson sayısı ise 27 (% 8,01)'dir. Ençok takson ihtiva eden 5 familyanın ve 3 cinsin sırası şöyledir; Familyalar: Asteraceae 51 (% 15,13), Brassicaceae 36 (% 10,68), Fabaceae 35 (% 10,38), Caryophyllaceae 24 (% 7,12), Boraginaceae ve Lamiaceae 22 (% 6,52)'dir. Cinsler: Astragalus 9 (% 2,67), Alyssum 6 (% 1,78), Convolvulus, Medicago, Onobrychis, Salvia ve Silene 5 (% 1,48), şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora of Erzincan Binali Yıldırım University Yalnızbağ Campus and near surroundings was investigated. The study area is located at the intersection point of the Irano-Turanian and Euro-Siberian phytogeographical regions and within the B7 square. A total of 540 plant samples were collected during field studies. At the end of the study, a total of 337 taxa were determined, including 229 species, 108 subspecies and varieties belonging to 197 genera and 46 families. All 46 families are in the Spermatophyta division. One of the families included in the Spermatophyta division belongs to Gymnospermae and 45 to Angiospermae subdivisions. 40 (86,95%) of the families included in the Angiospermae subdivision were Dicotyledoneae and 5 (10,86%) were in the Monocotyledoneae classes. Distribution of the identified species by phytogeographical regions: Irano-Turanian 97 (28,78%), Euro-Siberian 20 (5,93%), Mediterranean 14 (4,15%), multi regional and the unknowns 206 (61,12%). 33 of the total taxa are endemic and the rate of endemism is 9,79 %. The number of new records for the B7 square is 27 (8,01%). The order of the 5 families and 3 genera containing the most taxa is as follows; Families: Asteraceae 51 (15,13%), Brassicaceae 36 (10,68%), Fabaceae 35 (10,38%), Caryophyllaceae 24 (7,12%), Boraginaceae and Lamiaceae 22 (6,52%). Genera: Astragalus 9 (2,67%), Alyssum 6 (1,78%), Convolvulus, Medicago, Onobrychis and Silene 5 (1,48%).