Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine Gelen KOAH Tanılı Hastaların Serum YKL-40 ve İskemik Modifiye Albümin Değerlerinin Hipoksi ve Dispne İlişkisi
The Relationship between Hypoxia and Dyspnea between Serum YKL-40 and Ischemic Modified Albumin Values ​​of Patients with COPD who came to Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital Chest Diseases Outpatient Clinic
  1. Tez No: 636237
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EDHEM ÜNVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: KOAH küresel ölçekte önde gelen ölüm nedenleri arasında dördüncü ,hastalık yükü olarak bakıldığında yedinci sırayı almaktadır. KOAH tanısında ve takibinde biyobelirteç olarak IMA ve YKL-40 ın kullanılabilirliği, kronik inflamasyonun bazı belirteçleri ile ilişkisi, hipoksi ve dispne ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Prospektif çalışmamızda Göğüs Hastalıkları Polikliniğinimize Ocak 2019 – Ocak 2020 tarihleri arasında gelen 40-85 yaşları arasında olan 40 KOAH tanılı hasta alındı. Kontrol grubu olarak ise benzer demografik verilere sahip, başka herhangi kronik bir hastalığa sahip olmayan ve sigara içimi olmayan 39 kişi alındı. Bulgular: Çalışma gruplarında yaş, BKI, biyomarker olan YKL-40 ve IMA değişkenleri ile ilgili karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: COPD ranks fourth among the leading causes of death globally, and seventh in terms of disease burden. The usability of IMA and YKL-40 as biomarkers in the diagnosis and follow-up of COPD, their relationship with some markers of chronic inflammation, and their relationship with hypoxia and dyspnea were investigated. Method: In our prospective study, 40 COPD patients between the ages of 40-85 who came to our Chest Diseases Outpatient Clinic between January 2019 and January 2020 were included. As the control group, 39 people with similar demographic data, no other chronic diseases and no smoking were included. Results: Comparison of age, BMI, biomarker YKL-40 and IMA variables were made in the study groups.