Kök yara nematodlarının (Pratylenchus thornei, P. neglectus, P. penetrans) farklı nohut çeşitleri üzerinde gelişmelerinin araştırılması
Investigation of the development of root lesion nematodes (Pratylenchus thornei, P. neglectus, P. penetrans) on different chickpea variesties
- Tez No: 574758
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Kök yara nematodları, Pratylenchus thornei, Pratylenchus neglectus ve Pratylenchus penetrans'ın Bari 2, Bari 3 (Cicer reticulatum) ve Cermi (Cicer echinospermum) nohut çeşitlerinin köklerinde populasyon gelişimi ve çoğalma oranları iklim odası koşullarında araştırılmıştır. Pratylenchus thornei, Cermi çeşidinde en yüksek populasyon yoğunluğuna 21. günde, Bari 3 çeşidinde ise 42. günde ulaşırken, Bari 2 çeşidinde ise gelişme gösterememiştir. Pratylenchus neglectus, Cermi ve Bari 3 çeşidinde en yüksek populasyonluğuna 28. günde ulaşırken, Bari 2 çeşidinde ise gelişme gösterememiştir. Pratylenchus penetrans Cermi, Bari 3 ve Bari 2 çeşitlerinde en yüksek populasyon yoğunluğuna 28. günde ulaşmıştır. Pratylenchus penetrans en yüksek populasyon yoğunluğuna Bari 3 çeşidinde 49. günde ulaşırken, Bari 2 ve Cermi çeşitlerinde deneme süresinde düşük yoğunluklarda gelişme göstermiştir. Kök yara nematodları'nın denemeye alınan çeşitlerde oluşturduğu üreme oranları dikkate alındığında, Bari 2 çeşidinin Pratylenchus thornei ve Pratylenchus neglectus' a karşı dayanıklı, Pratylenchus penetrans' a karşı duyarlı; Bari 3 çeşidinin Pratylenchus thornei' ye karşı dayanıklı, Pratylenchus neglectus ve Pratylenchus penetrans' a karşı hassas, Cermi çeşidinin ise Pratylenchus thornei ve Pratylenchus neglectus' a karşı duyarlı, Pratylenchus penetrans' a karşı orta düzeyde dayanıklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, population growth and reproduction rates of root lesion nematodes, Pratylenchus thornei, Pratylenchus neglectus and Pratylenchus penetrans on Bari 2, Bari 3 (Cicer reticulatum) and Cermi (C. echinospermum) chickpea varieties were investigated in the climatic chamber conditions. Pratylenchus thornei reached the highest population density on Cermi variety within 21 days, also on Bari 3 variety within 42 days, and Pratylenchus thornei did not grow on Bari 2 variety. Pratylenchus neglectus reached the highest population density on Cermi and Bari 3 varieties within 28 days. Pratylenchus penetrans reached the highest population density on the variety Bari 3 within 49 days while Bari 2 and Cermi cultivars showed low population densities during the trial period. Considering the reproduction rates of the root lesion nematodes in the tested varieties, Bari 2 cultivar is determined as resistant to Pratylenchus thornei and Pratylenchus neglectus and susceptible to Pratylenchus penetrans; Bari 3 variety is determined as resistant to Pratylenchus thornei, sensitive to Pratylenchus neglectus and Pratylenchus penetrans, while Cermi is sensitive to Pratylenchus thornei and Pratylenchus neglectus and moderately resistant to Pratylenchus penetrans.