Kök yara nematodları (Pratylenchus thornei ve Pratylenchus neglectus) ve kist nematodları (Heterodera avenae ve Heterodera latipons)'na karşı buğdayda dayanıklılık mekanizmasının araştırılması
Investigation of resistance mechanisms of root lesion nematodes (Pratylenchus thornei ve Pratylenchus neglectus) and cyst nematodes (Heterodera avenae and Heterodera latipons) in wheat
- Tez No: 529030
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, yazlık ve kışlık buğday çeşitlerinin Kök yara nematodları, Pratylenchus thornei ve P. neglectus ile Tahıl kist nematodları, Heterodera avenae ve H. latipons'a karşı reaksiyonlarının tespiti çoğalma oranları ve dayanıklılık durumları 2014-2017 yılları arasında yarı doğa koşullarında araştırılmıştır. Kist nematodlarına karşı bitkilerdeki dayanıklı gen kaynaklarının belirlenmesi, kist ve kök yara nematodlarının bitki kök hücrelerindeki değişimlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma sonucuna göre türlerin birarada olduğu kombine denemelerde buğday çeşitleri üzerinde, kist nematodlarının, kök yara nematodlarının çoğalmasını baskı altına aldığı, tür bazında ise H. avenae'nin H. latipons'un gelişmesini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. Tahıl kist nematoduna karşı Cre-1 ve Cre-3 genlerinin tam olarak dayanıklılık sağlamadığı belirlenmiştir. Uzunyayla, Atlı-2002, Yayla-305, Gerek-79, Harmankaya-99, Aldane, Silverstar çeşitlerinin hem Cre-3 geni, hem de Cre-1 geni taşıdıkları saptanmıştır. Kök yara nematodlarının hücrede toplu olarak beslendiği ve hücre çeperini eriterek füzyon oluşturduğu, kist nematodlarının dayanıklı çeşitlerde küçük sinsityum oluşturduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, summer and winter wheat varieties root lesion nematodes, Pratylenchus thornei and P. neglectus and cereal cyst nematodes Heterodera avenae and H. latipons, were investigated to identify reaction, reproduction rate and the multiple resistance status climate chamber and semi-field conditions. It was aimed also to the investigation of the resistant gene sources against to cyst nematodes in plants and the changes of plant root cells caused cyst and root lesion nematodes. Within the thesis, in the experiments which the varieties were combined, it was determined that cereal cyst nematodes inhibited the reproduction of root lesion nematodes. H. avenae supressed the reproduction of H. latipons on the summer and winter wheat varieties between the years of 2014-2017 in semi-field conditions. It was determined that the Cre-1 and Cre-3 genes of the cereal cyst nematode resistance genes did not provide full resistance. It was detected that Uzunyayla, Atlı-2002, Yayla-305, Gerek-79, Harmankaya-99, Aldane, Silverstar varieties possessed both Cre-3 and Cre-1 genes. It was observed that root lesion nematodes are collectivelly fed in the cell and form fusion by melting the cell wall, cereal cyst nematodes caused to form small synctytium in resistant varieties.