Denim kumaşlarda seçilmiş konfor ve performans özelliklerinin optimizasyonu
Optimization of selected comfort and performance properties of denim fabrics
- Tez No: 574759
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutulmuş farklı fiziksel özelliklere sahip denim kumaşlarda, seçilmiş konfor ve performans özelliklerinin belirlenmesi ve üretim öncesi tahminlenmesine yönelik optimizasyon modelleri oluşturulmasıdır. Bu amaçla JNR MENSUCAT A.Ş. (Kadirli) işletmesinde 13 farklı denim kumaş üretilmiş, daha sonra üretilen kumaşların bir kısmına yıkama işlemi uygulanarak toplam 27 adet numune elde edilmiştir. Numune kumaşların seçilmiş fiziksel ve konfor/performans özellikleri standartlara göre tespit edilmiştir. Bu özellikler gramaj, atkı ve çözgü iplik numaraları, atkı ve çözgü sıklıkları, örgü raporu, atkı ve çözgü kopma mukavemeti, yumuşaklık, hava geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği olarak sıralanabilir. Testler sonucu elde edilen verilere SPSS paket programı kullanılarak çeşitli analizler (K-S testi, Runs testi, regresyon analizi) uygulanmış ve böylece üretim öncesi tahminlemeye yönelik fiziksel ve konfor/performans özellikleriyle ilgili eşitlikler oluşturulmuştur. Daha sonra bu eşitlikler kısıt olarak kullanılarak her bir konfor/performans özelliğinin ayrı ayrı eniyilenmesinin amaçlandığı veya birden fazla konfor ve/veya performans özelliğinin aynı anda optimize edilmeye çalışıldığı toplam 10 adet matematiksel model oluşturulmuştur. Ardından bu modellerin optimum çözümleri LINGO 18.0 optimizasyon yazılımı kullanılarak belirlenmiş ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain some selected comfort and performance properties of washed denim fabrics having different physical properties and to develop optimization models in order to use it in pre-production prediction. For this purpose, 13 denim fabric with different physical properties were produced in JNR MENSUCAT Holding (Kadirli), and by applying different washing processes to some of the produced fabrics a total of 27 samples were obtained. Then some selected physical and comfort/performance properties of these fabrics were determined experimentaly according to relevant standarts. These properties were listed as fabric weight, weft and warp yarn number, weft and warp density, weave repeat, fabric tensile strength, softness, air permeability and water vapor permeability. Various statistical analyses (K-S test, Runs test, regression analyses) were applied to the data obtained by using the SPSS package program. and thus the equations related to physical and comfort/performance properties which will be used in pre-production estimation were determined. Then, by using these equations as constraint, a total of 10 mathematical models were created in order to optimize each comfort/performance properties separately or to optimize multiple comfort and/or performance properties at the same time. Optimum solutions were determined by using LINGO 18.0 optimization software and the results were analyzed.