Hidroforların ve hidrofor sistemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 57476
  2. Yazar: ATİLLA ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Su ihtiyacı çoğunlukla nehirlerden, göllerden ve barajlardan karşılanır. Özellikle tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde yeraltı su kaynaklarından da faydalanılır. Evlerde kullanılan bulaşık makinaları, şofben ve batarya gibi su ile çalışan makinalar, sulama amaçlı kuyulardan çekilecek sular ve endrüstriyel alanda kullanılan çoğu ekipmanlar, bir su kaynağına bağlı olarak ancak sürekli su basıncı sağlandığında düzenli olarak çalışabilir. Su kaynağından basıncın düzenli olarak korunamadığı durumlarda hidroforlar kullanılır. Genel olarak hiroforları altı kısımda inceleyebiliriz: 1 - Piston Pompalı Hidroforlar, 2 - Kompresörlü Hiroforlar, 3 - Değişken Devirli Hidroforlar, 4 - Sınırlı Kapasiteli Sabit Hızlı Çoklu Hidrofor Sistemleri, 5 - Tanksız, Sabit Hızlı Çoklu Hidrofor Sistemleri, 6 - Paket Tipi Hiroforlar Piston pompalı hidroforlar ile kompresörlü hidroforların, diğer tip hidroforlara göre bazı üstünlükleri olmasına rağmen son yıllarda diğer tip hidroforların kullanımı yaygınlaşmış ve ilk iki tip hirdoforların kullanımı günümüzde azalmıştır. Hidrofor sistemleri için hangi tip hidrofor olursa olsun, istenilen sistem basıncı ile akım miktarının tam olarak dizayn edilen şartlarda korumak zorundadır. VIHidrofor sisteminin uygun biçimde boyutlandırılması, mevcut dizayn bilgilerinin doğruluğuna bağlıdır. Bugüne kadarki uygulamalardan, hidroforlardaki yetersizliğin en önemli sebebinin boyutlandırma bilgilerindeki eksiklikler ve yanlışlıklardır. Bunun için hidrofor seçiminde eldeki bilgilerin doğruluğuna dikkat etmek gereklidir. Hirofor tipi belirlemede başlıca faktörler debi, basınç şartlan, maksimum su kullanım dilimi ve binanın yerleşim tipidir. Hidroforlar için yapılacak optimum seçim, pompaların bakım ihtiyacını ve toplam enerji tüketimini en düşük seviyede tutulmasını sağlayacaktır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mostly, Water supplies are obtained from streams, rivers, lakes and barrages. In many areas, espacially irrigation and watering livestock heavily originated Regions, significant supplies of water are available from underground sources. Household purposes, working by water, such as dishwashers, batteries and- geysers, pumping water from wells out for irrigation and equipments using in industrial areas, connected to a water source will function properly only when a minimum water supply pressure is consistently avaible. Whenever this minimum pressure cannot be maintained by the supply source, a means of booster systems should be considered. Generally booster systems are considered by six parts: 1 - Piston pump booster systems, 2 - Hydropneumatic tank systems, 3 - Variable - speed - drive centrifugal pump booster system, 4 - Limited storage, constant - Speed multiple centrifugal pump systems, 5 - Tankless constant - speed multiple centrifugal pump systems, 6 - Package booster units. Altough piston pump systems and hydropneumatic tank systems have so distinct advantages, recent installations have favored the other systems. And now, piston pump systems and hydropneumatic tank systems are seldom specified. It is important that, the primary function of a pressure booster pump for a building, for all types of water booster systems, is to maintain the desired system pressure over the entrie design flow range. VIIIThe proper sizing of a pressure booster system is subject to the accuracy of the design data available. The greatest single cause for unsatisfactory pressure booster performance is ovesizing. Therefore their source and accuracy should be scrutinized. Pertinent factors are the flow demand rate and hourly profile, pressure conditions, and types of building occupancy. Optimum pressure booster pump selection results in the lowest total energy consumption by the pumps, while maintaining the demand requirements. IX