Hidrofor sistemlerinde optimizasyon
  1. Tez No: 67855
  2. Yazar: MURAT GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kullanım soya birçok kaynaktan temin edilmektedir.Fakat kullanımı suyu belirli debi ve basınçta olmazsa hiçbir işimize yaramaz. Basınç ve debi teresiz veya süreksiz olursa evde kullandığımız şofben, kombi, çamaşır makinesi bulaşık makinesi gibi su kullanan aletler sağlıklı bir şekilde çalışamaz. Fabrika, hastane gibi yerlerde de düzenli basınç ve debde suya ihtiyaç vardır. Suya gerekli basınç ve debiyi hidrofor denilen cihazlar vermektedir.Hidrofor sistemleri pompa, basınç şalterleri ve su basınçlandırma tankından oluşur.Suyun sürekli obuası için sisteme ana sn deposunda eklenmektedir.Piyasada hidrofor sistemleri paket halinde alınabilir.Ancak daha sağlıklı çalışma sağlamak amacıyla bazı yardımcı cihazlar eklenebilir. Piyasada kullanılan hidroforları genel olarak ikiye ayırmak mümkündür.. 1-Piston pompalı hidrofor sistemleri 2-Santrifüj pompalı hidrofor sistemleri Bir kullanıcı sisteme hidrofor alırken, kullanıcının ihtiyacı olan debi ve basıncın çok iyi hesaplanması gereklidir Kullanıcının ihtiyacı olan basınç ve debi bulunduktan sonra hidroforlar arasında yapılacak optimizasyon ile en uygun hidrofor sistemi seçilebilir. Ayrıca su konforunu, iyileştirmek, basınç dalgalanmalarını sönümlemek ve pompanın şaft sayısını ayarlamak için sisteme hidrofor fanin seçip ekleriz. Piyasada piston pompalı hidrofor üretimi yaygın değildir.Santrifuj pompalı hidroforların, piston pompalı hidroforlara göre büyük avantajları vardır.İki hidrofor arasındaki seçim, ilk yatırım maliyeti ile enerji tüketimine göre yapılabilir. Aynı optimizasyon santrifüj pompalı hidroforlar arasında ve farklı firmaların hidroforları arasında da yapılabilir. Optimizasyon sonucunda santrifüj pompalı hidroforların seçilmesinin daha uygun olduğu anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK A water works are optain fiom many sources.If water works hasn't enough flowrate and pressure then we don't use it and a hot water boiller, washing machine, dishwasher could not work. A booster give a flowrate and pressure to water for a factory or hospital which place is water worlds flowrate and pressure's importantBooster system's coxnpsed of pumps, pressure switch and water pressure tank. A water tank would be added to booster system for steady of water. We can get the booster system in the form of ready for usage in the marketlf we add helper elements to booster system then the total perfomance of the system get* s to better.In the market, the booster system is divided in to two parts. 1- 2 - Centrifugal pump booster systems When we buying booster system, we must recon what a user need flowrate and pressure. After we choose which booster system's favourable. M addition, we choose booster tank and add to booster system for a comfort of water, break to wave of pressure and regulate to work of pump. In the market, piston pump booster production aren't wide-spreading. Centrifugal pump booster has more avantage than piston pump booster. Choose in two booster system according to price with using energy. Choose with in centrifugal pump booster or with in other.Choose with in same mark of centrifugal pump booster and different mark of centrifugal pump booster.At last,We choose the di