Mg2SO4 içerikli yaprak gübre uygulamasının potasyum eksikliği olan mısır bitkisinde fotosentez ve su kullanımına etkisi
Effects of foliar application of Mg2SO4 on photosynthesis and water use efficiency of K deficient maize
- Tez No: 574771
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Artan dünya nüfusu için besleyici ve sağlıklı gıda temini bugünlerde karşı karşıya kaldığımız en büyük zorluklardan biridir. Mısır da gıda talebini karşılamada önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte küresel iklim değişikliği nedeni ile tehlikeye giren tarımsal üretimi arttırıcı önlemler almak her geçen gün daha önemli bir çalışma konusu haline gelmektedir Bilim adamları, bitkilerin daha iyi büyümesi için yeni yöntemler geliştirmenin yanı sıra, mevcut gıda yetiştirme sürecini yenilemek için ellerinden gelenin en iyisini deniyorlar. Magnezyum ve Potasyum, bitki büyümesinin temel parçası olan fotosentez sürecinde hayati bir rol oynamaktadır. Ancak, toprağın, bitkilerin büyümesinin etkilendiği gerekli minerallerden yoksun olduğu, minerallerin toprakta tutunduğu dünyanın birçok bölgesi vardır. Bu durumun üstesinden gelmek için yapraktan uygulama yöntemi kullanılmaktadır. Bu, uygulanan besinlerin alımını, toprak tarafından tutunmamasını, fitotoksisiteyi etkilemeden mikro ve makro besin maddelerinin uygulanmasını arttırmak için kullanılan birkaç teknikten biridir. Bu araştırma, K2SO4 ve Mg2SO4'ün yaprak uygulamasının, mısırın Mg ve K'ca yetersiz beslenmesinin fizyolojik ve transpirasyonel adaptasyonuna yeni bir bakış açısı kazandırmak amacıyla K eksikliği olan mısırın fotosentetik ve su kullanımı üzerindeki etkileri üzerine yayınlanmış literatürü gözden geçirme yaklaşımını kullanmaktadır. Hidroponik olarak yetiştirilen mısırda sunulan çalışmanın sonuçları, Mg yaprak gübrelemesinin, öncelikle potasyum ve magnezyum eksikliği altında bozulan fotosentez gibi temel fizyolojik aktivitelerin geri kazanılmasında etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Healthy and enough food is one of the biggest challenges which the world is facing now a days due to increase in population. Maize is also playing an important role in fulfilling the food demand. Additionally, concomitant decrease in water availability due to global climate change and land use change raise an increasing challenge for higher agricultural crop productivity. Scientists are trying their level best to innovate the existing food growing process in addition to introducing new methods for better growth of crops. Magnesium and potassium play a vital role in the photosynthesis process which is fundamental part of plant growth. But there are many parts of the world where the soil lack necessary minerals due to which the growth of crops get affected. In order to tackle such situation foliar application method is utilized. This is one of the few techniques utilized to enhance the uptake of applied nutrients, fixation of soil, application of micro and macro nutrients without affecting phytotoxicity. This research work uses the approach to review the published literature on the effects of foliar application of K2SO4 and Mg2SO4 on photosynthetic and water use of K+ deficient Maize with an aim to provide new insight into the physiological, and transpirational adaptation of maize (Zea mays L.) K undersupply, its resupply and application on roots in addition to evaluate water use efficiency of maize plant in K under supply. The results of the study, presented in hydroponically grown maize, showed that Mg leaf fertilization was effective in restoring basic physiological activities, such as photosynthesis, which deteriorated primarily under potassium and magnesium deficiency.