Molla Nizamü'd-din Ahunum Hikmet-i Nizamü'd-din : Cilt II. 56-110a varakları arası: İnceleme-Metin-Dizin
  1. Tez No: 574772
  2. Yazar: MİRZAT RAKIMBEK UULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Yüksek lisans tezi olarak çalıştığımız Molla NiôÀmü'd-dìn Áòunum'un Óikmet-i NiôÀmü'd-dìn adlı eseri, Çağatay Türkçesinin son döneminde yazılmıştır. Dolayısıyla bu eser, yazılış tarihi itibariyle Çağatay yazı dili ile Çağatay yazı dilinin yerini alacak olan Özbek Türkçesi ve modern Uygur yazı dili arasında bir geçiş dönemine aittir. Bu eseri yüksek lisans tezi olarak almamızın sebebi, son döneme ait bir eserden hareketle söz konusu geçiş dönem özelliklerini tespit etmek, bu geçiş dönemine ışık tutmak ve XIX. asrın sonu ile XX. asrın başında Orta Asya coğrafyasında yazılmış olan bu eseri bilim alemine tanıtmak düşüncesi olmuştur. Bu çalışmada temel olarak, eserin transkripsiyonlu metni, sözlüğü ve incelemesi yapılmıştır. Tezin“Giriş”kısmında eserin yazarı Molla NiôÀmü'd-dìn Ahunum'un hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Girişten sonra eser üç bölümden meydana gelmiştir.“I. Bölüm”de eserin imla ve ses bilgisi özellikleri üzerinde durulmuştur. Eserde yer alan Arap imla geleneği özellikleri ile Eski Uygur Türkçesi imla özellikleri gösterilmiştir. Ses Bilgisi kısmında ise ünlü ve ünsüz sistemi üzerinde çalışılmıştır.“II. Bölüm”de eserin şekil bilgisi özellikleri üzerinde durulmuştur. Eserde yer alan kelimelerin yapım ve çekim bilgileri detaylı olarak verilmiştir.“III. Bölüm”de eserin transkripsiyonlu metni yapılmıştır.“Metin”den sonra eserin gramatikal“Dizin”i tam olarak çıkartılmıştır. Eserde geçen bütün kelimelerin anlamları, geçtikleri yerler ve varsa Kırgızca karşılıkları gösterilmiştir. Tezin son kısmında ise tezi hazırlamak için yararlandığımız eserler ve sözlüklerin kaynak listeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work of Molla NiôÀmü'd-dìn Áòunum Óikmet-i NiôÀmü'd-dìn we took as a master's thesis was written in last period of Chagatay language. That's why the date of writing of this work belongs to transition period from Chagatay to modern Uzbek and Uygur languages. The research work targeted at revealing peculiarities of that period language, enlightening the transition period as well as introducing the work to the contemporary scientific world. To achieve the aim we have made the transcription of the text, its index and grammatical analysis. The work consists of Introduction, three chapters, Index and Conclusion. The Introduction part of present thesis focuses mainly on the information about the author Molla NiôÀmü'd-dìn Áòunum and his works. After this section the thesis contents three chapters. The first considers the orthography and phonology of the text. The peculiarities of traditional orthography of the Arabic language and of an Ancient Uygur language are shown in the chapter. In phonology part we analyze the system of vowels and consonants. In the second chapter we consider the morphology of the language of the text and give detailed information on word-formation and conjugation suffixes. At the third chapter gives transcription of the text and then index of the thesis, which defines the meaning of all the words in the text, as well as their places in the thesis and versions in the Kyrgyz language if it is availablement. In Conclusion includes the result of the research.