Milletlerarası ticari uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözümü
Settlement of international commercial disputes by arbitration
  1. Tez No: 574776
  2. Yazar: BEDRİYE İCLAL POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. KEREM ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tahkimin bilinen tarihçesi oldukça eski dönemlere dayanmakla birlikte günümüzde milletlerarası alanda tahkim, belirgin bir artışla tercih edilen uyuşmazlık çözüm yolları arasında yer almaktadır. Özellikle küreselleşmenin güçlü etkilerinin gözlemlendiği milletlerarası ticarette, tahkim müessesesinin milletlerarası ticari uyuşmazlıkların çözümüne uygun düşen kendine özgü yapısı ve işleyişi ile devlet yargısına kıyasla sağladığı avantajlar, milletlerarası ticari tahkimi artık evrensel bir boyuta taşımıştır. Tahkime hâkim evrensel prensipler çerçevesinde, dünya genelinde tahkim kuralları arasında bütünlük sağlamaya yönelik yasal düzenlemeler yapılmıştır. Teknolojik yenilikler ve gelişimlerle anılan yüzyılımızda, milletlerarası ticari uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözüm sürecine dair tahkim hukuku yenilenmişse de bu alanda güncellenmeye olan ihtiyacın devam ettiği söylenebilir. Milletlerarası ticari tahkimin hukukumuzdaki kaynaklarına ilişkin yapılan yasal düzenlemeler kapsamında; 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile ülkemizde milletlerarası düzenlemelerle uyumlu olarak milletlerarası ticari tahkimin düzenlendiği ana mevzuat oluşturulmuştur. Bu mevzuatın oluşturulmasında, milletlerarası ticari uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözümünde Türkiye'nin, dünyada önemli tahkim merkezleri arasında yer almasının da hedeflendiği görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de milletlerarası ticari tahkim konusu, özellikle Milletlerarası Tahkim Kanunu'na göre milletlerarası ticari uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözümü çerçevesinde işlenmiş; uygulamadaki bazı sorunlar ile tartışmalı hususlar, Yargıtay kararları ile doktrindeki görüşlere yer verilerek tahkime dair prensiplerle birlikte değerlendirilmiştir. Milletlerarası ticari uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözümü kapsamında ulaşılan yabancı hakem kararlarının Türkiye'de tenfizi, 5178 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun ve New York Sözleşmesi yönünden ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümü, çalışmanın içeriğine yönelik tez konusu hakkında genel bir değerlendirmeye yer verilerek tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the known history of arbitration dates back to quite old times, arbitration has become one of the most preferred means of settlement of disputes at the international level in today's world. The international commercial arbitration has gained a universal dimension thanks to its advantages compared to a state's jurisdiction due to its peculiar structure and operation, which is appropriate for the settlement of international commercial disputes, particularly in the international trade where strong impacts of globalization are observed. Legal arrangements have been put in place with a view to ensuring integrity among arbitration rules worldwide under the framework of the universal principles governing the arbitration. In our century characterized by technological novelties and developments, we may say that despite the renewal of the arbitration law concerning the settlement of international commercial disputes, the need still exists for updating the regulations in this area. Under the scope of the legal regulations introduced concerning the sources of the international commercial arbitration in our law system, the main legislation regulating the international commercial arbitration in our country in conformity with the international regulations has been put in place along with the entry into force of International Arbitration Law No. 4686. We observe that one of the aims of preparation of this legislation is to include Turkey among one of the important arbitration centers of the world regarding the settlement of international commercial disputes through arbitration. In this study, the subject of international commercial arbitration was addressed especially under the scope of the settlement of international commercial disputes by means of arbitration according to the International Arbitration Law and some problems and controversial issues in practice were evaluated together with the principles concerning arbitration in parallel to the decisions of the Court of Cassation and doctrinal views. The execution of the arbitration awards given abroad under the scope of the settlement of international commercial disputes by means of arbitration was addressed with respect to the Law on the International Private Law and Procedural Law No. 5178 and New York Convention. The study was concluded with a general evaluation on the subject of the thesis with regard to the content of the study.