Molla Nizamü'd-din Ahunum Hikmet-i Nizamü'd-din : Cilt II. 110a-165a varakları arası: İnceleme-Metin-Dizin
- Tez No: 574775
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Yüksek lisans tezi olarak tarafımdan hazırlanan bu çalışma, (Molla NiôÀmü'ddìn Áòunum'un Óikmet-i NiôÀmü'd-dìn adlı eseri), Çağatay Türkçesinin son döneminde yazılmıştır. Yazılış tarihi itibariyle Çağatay yazı dilinin yerine geçen Özbek Türkçesi ve modern Uygur yazı dili arasında bir geçiş dönemine aittir. Son dönem eseri olmasından hareketle anılan geçiş dönemi özellilklerini ortaya koymak, bu geçiş dönemine ışık tutmak ve XIX. asrın sonu ile XX. asrın başında Orta Asya coğrafyasında yazılmış olan bu eseri, bilim alemine tanıtmak düşüncesiyle yüksek lisans tezi olarak aldık. Hazırlamış olduğumuz tez, inceleme, transkripsiyonlu metin ve dizinden oluşmaktadır. Tezin“Giriş”kısmında yazar Molla NiôÀmü'd-dìn Ahunum'un hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra çalışmamız üç bölümden meydana gelmiştir.“I. Bölüm”de imla ve ses bilgisi özellikleri incelenmiş, eserde yer alan Arap imla geleneği özellikleri ile Eski Uygur imla özellikleri üzerinde durulmuştur. Ses Bilgisi kısmında ise ünlü ve ünsüz sistemi üzerinde çalışılmıştır.“II. Bölüm”de eserin şekil bilgisi özellikleri incelenmiş ve eserde yer alan kelimelerin yapım ve çekim bilgileri ayrıntılı olarak verilmiştir.“III. Bölüm”de eserin transkripsiyonlu metni yer almaktadır.“Metin”den sonra eserin gramatikal“Dizin”i tam olarak çıkartılmıştır. Eserde geçen bütün kelimelerin anlamları, geçtikleri yerler ve varsa Kırgızca karşılıkları gösterilmiştir. Tezin son kısmında da istifade ettiğimiz eser ve sözlüklerin bibliyografyası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work of Molla NiôÀmü'd-dìn Áòunum Óikmet-i NiôÀmü'd-dìn we took as a master's thesis was written in last period of Chagatay language. That's why the date of writing of this work belongs to transition period from Chagatay to modern Uzbek and Uygur languages. The research work targeted at revealing peculiarities of that period language, enlightening the transition period as well as introducing the work to the contemporary scientific world. To achieve the aim we have made the transcription of the text, its index and grammatical analysis. The work consists of Introduction, three chapters, Index and Conclusion. The Introduction part of present thesis focuses mainly on the information about the author Molla NiôÀmü'd-dìn Áòunum and his works. After this section the thesis contents three chapters. The first considers the orthography and phonology of the text. The peculiarities of traditional orthography of the Arabic language and of an Ancient Uygur language are shown in the chapter. In phonology part we analyze the system of vowels and consonants. In the second chapter we consider the morphology of the language of the text and give detailed information on word-formation and conjugation suffixes. At the third chapter gives transcription of the text and then index of the thesis, which defines the meaning of all the words in the text, as well as their places in the thesis and versions in the Kyrgyz language if it is availablement. In Conclusion includes the result of the research.