Milletlerarası hakem kararlarına karşı iptal davası
Action to set aside against International arbitral awards
  1. Tez No: 145323
  2. Yazar: CANER BULUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın ikinci yarısı ve özellikle son çeyreğine baktığımızda devletlerin, milletlerarası ticari hakemlik, milletlerarası tahkim yargılamasının usulü, yabancı hakem kararlarının tanınması, icrası ve iptali konularında ortak ve geçerli bir yol bulabilmek için, New York Konvansiyonu (New York 1958) - Avrupa Konvansiyonu (Cenevre 1961) gibi milletlerarası sözleşmeleri imzaladıkları, ICC (1919) - UNCITRAL (1966) gibi milletlerarası oluşumları kurdukları ve daha sonra da milletlerarası tahkim konusunda bu kurumlarca düzenlenmiş tahkim tüzükleri ya da model kanunlar altında belirlenen kurallara ulusal bazda atıf yaptıkları ya da model kabul ettikleri bu kuralları aynen veya ufak değişiklikler ile kendi yasalarına uygun hale getirerek kanun olarak çıkarttıkları görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti de bu olumlu gelişmelerden etkilenmiş ve geç de olsa bahsi geçen iki Konvansiyonu onaylayarak 1992 yılında yürürlüğe koymuştur. Coğrafi olarak bakıldığında batının en doğusunda ve doğunun da en batısında yer alan Türkiye, uyuşmazlıkların milletlerarası tahkim yolu ile çözümünde, üzerinde bulunduğu bu coğrafyanın kendisine sağladığı jeopolitik konumu lehine kullanıp batı ile doğu arasında uyuşmazlıkların adil ve güvenilir şekilde çözüme kavuşturulduğu bir merkez olabilme gayesi ile UNCITRAL Model Kanunu ve İsviçre Milletlerarası Özel Hukuk Hakkında Kanun'un milletlerarası tahkime ilişkin hükümlerinden esinlenerek bir milletlerarası tahkim kanunu oluşturmuş ve 2001 yılının temmuz ayında yürürlüğe koymuştur. Biz de bu yüksek lisans tez çalışmamızda, milletlerarası ticari ilişkilerde meydana gelen uyuşmazlıkların çözümü yolları ve milletlerarası tahkim açıklamalarına genel olarak yer verdikten sonra milletlerarası hakem kararlarını kavram ve hukuki nitelik açısından değerlendirdik ve hakem kararlarının icra edilebilirliğini inceledik. Bu açıklamalarımızın ışığında, 4686 Sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunumuzun 15. maddesinde yer alan hakem kararlarına karşı açılabilecek iptal davası meselesini New York ve Avrupa Konvansiyonunu, UNCITRAL Model Kanununu ve isviçre Milletlerarası Özel Hukuk Hakkında Kanun'un tahkime dair hükümlerini dikkate alarak Türk Milletlerarası Tahkim Kanunu'nda ifade edildiği şekilde incelemeye çalıştık. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When we take a look at the second half and especially the last quarter of the twentyth century, we see that the states had signed international agreements such as New York Convention (New York - 1958) - European Convention (Geneva - 1961); and founded international foundations such as ICC (1919) - UNCITRAL (1966) to find a common and current method on international commercial arbitration, on the judgement procedure of international arbitration, on the recognition, enforcement, and setting aside of foreign arbitral awards. Nevertheless these states refere to the arbitration rules and laws of these associations in their laws or copy these relevant rules exactly or with some differences to prepare their own arbitration laws. The Republic of Turkey is one of these states that impressed towards the positive developments and approved the Conventions mentioned herein above in the year of 1992. In geographical, Turkey takes place at the very west of the east and at the very east of the west which may remain its importance on the resolution of disputes by international arbitration if this geopolitical position used in its favour. Accordingly, to benefit from its geopolitical position and with the purpose to become a center between the east and the west for the disputes to be resoluted fairly and trustworthy, Turkey enacted the International Arbitration Law under the inspiration of UNCITRAL Model Law and the international arbitration provisions of Swiss Federal Statute on Private International Law. In this thesis of master degree, we studied the resolution methods of the disputes occur in international commercial relations, and defined the concept, the nature, and the enforcibility of the international arbitration and arbitral awards in general. Afterwards in the light of these definitions mentioned hereinabove, the New York and the European Conventions, UNCITRAL Model Law, and Swiss Federal Statute on Private International Law, we tried to examine the application for and action to set aside against international arbitral awards as stated in the 15th article of the Turkish International Arbitration Law numbered 4686. VI