Classification based personality analysis on turkish tweets
Turkce tweetler uzerinde siniflandirma temelli kisilik analizi
  1. Tez No: 574777
  2. Yazar: GÖKALP MAVİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Psikoloji alanındaki ara ̧stırmalar bazı karakter özelliklerinin dilin kullanımı ile ili ̧ski-lendirilebilece ̆gini ortaya koymu ̧stur. Günümüzde sosyal medya ki ̧silerin hayatlarınadair detayları ve ya ̧sayı ̧s ̧sekillerine dair ipuçlarını dünya ile payla ̧stı ̆gı platform ko-numuna gelmi ̧stir. Sosyal medya üzerine bir çok ara ̧stırma olsa da bunların çok azbir kısmı sosyal medyayı kullanarak ki ̧silik analizi yapmayı amaçlamı ̧stır. Biz ara ̧s-tırmamızda Twitter'dan aldı ̆gımız dil kullanımından kaynaklı özellikleri, takip edilenkullanıcı sayısı gibi di ̆ger Twitter istatistikleriyle zenginle ̧stirerek kullandık. Ara ̧stır-mamızın amacı, Twitter'dan aldı ̆gımız bilgiler ile“Be ̧s Büyük”ki ̧silik özelli ̆gi (Dı ̧sa-dönüklük, Duygusal Kararlılık, Anla ̧sılabilirlik, Dürüstlük, Yeni Tecrübelere Açıklık)arasındaki ili ̧skiyi makina ö ̆grenmesi algoritmaları kullanarak bulmaktır. Bu tezde,topladı ̆gımız bilgiler, onları inceleme methodlarımız ve bunları makina ö ̆grenmesi al-goritmalarıyla kullanı ̧s ̧seklimiz anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychology researches suggest that certain personality traits correlate with linguisticbehavior and nowadays social media is a place where users present themselves to theworld, revealing personal details and insights into their lives. There are a growingnumber of research papers related to social media, a small number of which focus onpersonality prediction. In this project, we used not only text data but also the otherstatistics of Twitter users such as number of users followed. The intent of this thesiswas modeling the correlation between Twitter data and“Big Five”personality dimen-sions (Extraversion, Neuroticism, Agreeableness, Conscientiousness, and Opennessto Experience) by using machine learning algorithms. In this thesis, collected data,methods of analyzing them and the machine learning techniques that successfullypredict personality are going to be described.