Etkileşen bozonların farklı optik örgüler üzerinde genleşme dinamiği
Expansion dynamics of interacting bosons on various optical lattices
- Tez No: 574788
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET ATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Deneysel tekniklerdeki son gelişmeler, tuzaklar ve optik örgülerde bulunan ultra-soğuk atomik gazların özellikleri üzerinde hassas kontrol sağladı. Optik kafes üzerinde Bose Einstein Yoğuşmasının elde edilmesi, yeni türden fiziksel olaylara yol açar. Böyle sistemler, Hubbard tipi modellerin deneysel gerçeklikleri olarak düşünülebilir ve güçlü bir biçimde etkileşen düzen haline gelebilir. Homojen Bose-Hubbard (BH) modelinin Superakışkan-Mott yalıtkan (SF-MI) kuantum faz geçişini göstermesi M. Fisher ve diğerleri tarafından tahmin edildi. Bu faz geçişinde, M. Greiner ve arkadaşları BH modellerinin en yakın komşuların etkileşimleriyle ilgili daha sonra yapılan çalışmalarda, süpersolid ve Yük Yoğunluğu Dalgası fazları gibi yeni kuantum fazların beklendiğini göstermiştir. Tez çalışmam optik kafeste iki boyutlu dama tahtası bozon sistemi ile ilgilidir. Böyle bir sistem iyi bilinen BH Hamiltonyeni tarafından açıklanabilir. Gutzwiller ansatz'ı temel alan bir yaklaşımla Ortalama Alan (MF) rejimindeki problem ele alındı. En yakın komşu bölgeler arasında etkili bir korelasyon potansiyeli kullanarak korelasyonları dolaylı olarak hesaplandı. Sonuçlar çeşitli etkileşim kuvvetleri, etkili korelasyon potansiyelleri ve dama tahtası potansiyelinin potansiyel derinlik farkları için ayrı ayrı sunuldu.
Özet (Çeviri)
Recent developments in experimental techniques have allowed precise control over the properties of ultracold atomic gases in traps and optical lattices. Loading of a Bose Einstein Condensate onto an optical lattice leads to new kinds of physical phenomena. Such systems can be considered as experimental realizations of Hubbard-type models and can be brought to a strongly correlated regime. It was predicted by M.Fisher et.al. that the homogeneous BH model exhibits the Superfluid-Mott insulator quantum phase transition. This phase transition was observed experimentally by M. Greiner et.al. Later studies of BH models with interactions extended to nearest neighbours had pointed out that novel quantum phases, like supersolid and Charge Density Wave phases are expected. We consider a system of bosons on a 2D checkerboard optical lattice. Such a system can be described by the well known BH Hamiltonian. We study the problem in the mean-field regime, with an approach based on the Gutzwiller ansatz. We account for the correlations in an indirect way by using an effective correlation potential acting between the nearest neighbouring sites. We present our results for various interaction strengths, effective correlation potentials and potential depth differences of the checkerboard potential.