Benzetim ve deney tasarımı ile yenileme modeli optimizasyonu
Optimization of replacement policy by using simulation and experimental design
  1. Tez No: 574789
  2. Yazar: BERKAY KAVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ELEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir sistemde ortaya çıkan arızalar önemli üretim kayıplarına yol açmaktadır. Bu nedenle, sistem bileşenlerinin aniden arızalanmasını önlemek için planlı yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yenileme, zamana bağlı olarak yıpranan, verimi düşük sistem bileşenlerinin değiştirilmesi işlemidir. Ancak maliyetler dikkate alınarak, planlı yenileme periyotları ile düzeltici yenileme periyotları arasında denge kurulmalıdır. Bu çalışmada periyodik yenileme zamanında veya arıza durumunda yenilemenin yapıldığı blok yenileme modelini esas alan yeni bir model önerilmiştir. Sistemin benzetim modeli C# programlama dili ile kurulmuştur. Uygun yenileme periyodunun belirlenmesinde yanıt yüzey yönteminden yararlanılmıştır. Amaç toplam maliyeti minimize edecek optimum yenileme periyodunun bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
Failures in a system lead to significant production losses. For this reason, it is necessary to carry out planned replacement operations in order to prevent the system components to fail in a sudden. Replacement is the process of changing time-worn, low-efficiency system components. However, taking into consideration the costs, a balance must be established between the planned replacement periods and the corrective replacement periods. In this study, a new model based on the block replacement model is performed in which replacement periodically or whenever failure occurred. The simulation model of the system is established with C # programming language. Response surface method was used to determine the appropriate replacement period. The goal is to have an optimal replacement period to minimize total cost.