Haliç Bölgesindeki yapılarda zemin koşulları nedeniyle oluşan oturmaların önlenmesi
- Tez No: 57480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRÜN ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI ÖZET Haliç zemini, kalın bir dolgu tabakasıyla kaplıdır. Bölgede yapılan yapılarda ko- hezyonlu tabakaların zamanla sıkışması sonucunda konsolidasyon oturmaları gö rülmektedir. Bu oturmalar, yapılarda önemli hasarlara yol açarak, yapının mu kavemetinin azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda önemli bir deprem kuşağında yer alan bu bölgede, depremin meydana getirebileceği hasarların önlenmesi için, ya pıların azalan mukavemetinin tekrar artırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, zemin oturmaları nedeniyle oluşan, yapı hasarlarının iyi leştirilerek olası bir depreme karşı yapı dayanıklılığım artırmanın yöntemlerini açık lamaktır. Bu çalışma, dolgu zeminlere iyi bir örnek oluşturan ve zemin otarmalarının sıkça rastlandığı Haliç Yöresi üzerinde yapılmıştır. Formüllü, monografik, bir an latımdan daha çok, bilgilendirmeye dönük bir anlatımla hazırlanan çalışma, altı ana bö lümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan I. Bölüm'de problemin tesbiti yapıldıktan sonra, çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve önemi açıklanıp, yapı oturmalarının önlenmesinin sı nıflandırılması hakkında bir de varsayım yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca konuyla ilgili bazı tanımlar da açıklanmaya çalışılmıştır. Halic'i ve özelliklerini tanıtan E. Bölüm'de Halic'in coğrafi durumu, tarihsel ge lişimi, jeolojik özellikleri, ve deprem riski sırasıyla anlatılmıştrr. Yapılarda oturmaların neden ve nasıl olduğunun açıklandığı D3. Bölüm'de yapı otar malarının tarifi, türleri, çok geniş olarak nedenleri incelenip bu otarmaların yapılara nasıl etki ettiği açıklanmış ve yapı oturmalarının gözlenmesi hakkında çok kısa bir bilgi verilmiştir. Haliç Kıyıları'ndaki temel ve stabilite sorunlarına ise IV. Bölüm'de değinilmiştir. Yörede yapılan bazı binaların temel sistemleri hakkında çok kısa bilgi verildikten sonra, yörede gözlenen yapı oturma ve dönmelerine ilişkin örnekler verilmiştir. Çalışmanın esas amacım oluşturan yapı oturmalarının önlenmesi V. Bölüm'de an latılmış, bu önlemler yapı içi ve yapı dışı olarak ikiye ayrılmıştır. Yapı içi önlemler kıs mında temel takviyesi yöntemleri, yapının taşıma gücünün artırılması, çatlakların ona rımı, farklı yaştaki betonların kaynaştırılması anlatılmıştır. Yapı dışı önlemler kısmında ise, zemin iyileştirilmesi yöntemlerine ve yapının yapı dışında kazık perde bir sisteme bağlanarak mukavemetin artırılabileceğine çok kısa olarak değinilmiştir. Son bölüm olan VI. Bölüm'de önceki bölümlerde yapılan açıklamaların bir so nucuna gidilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Halic's ground is covered with thick filled layer. We may see consolidation settle ments on the constructions that were built in that area. These settlements cause severe damages on the constructions and diminish the strength of them. As this area, in addi tion, is in an important earthquake zone to prevent the damages, which the earthquake may allow, the diminished strength of the constructions must be increased again. The aim of this study is to explain how to recover the damages, which are caused by the settlements and to put the methods of increasing the strength of the constructions against an earthquake. This study was done in Halic Area that is a good example of fill ing ground and on which ground settlements are. Instead of formulated and mono graphic explanation this study was prepared with informative explanation and it in cludes 6 chapters. In the first chapter after describing the problem, the aim of study, the methot of study and the importance of study was explained and a hipoteshis about the classifica tion of construction settlements prevention was given. And also in this chapter some definetions about subject were explained. In the second chapter Halic's geagraphical position, historical development, geo logical properties and earthquake hazard were told. In the third chapter ehecking the defination of construction settlements kinds of them and causes of them, the way that these settlements affect in the constructions were explained and about construction settlements watch a brief information was giv en. Foundation and stability problems of Halic coost is explained in chapter IV. After giving brief explanation about some buildings foundation systems, examples of con struction settlements and rotation that were recorded, were given. Preventing the construction settlements, this is the main purpase of the study, was explained in the fifth chapter and this preventian was divided in two groups as inside an outside. Inside prevention group, methods of reinforcing the foundations, increasing carrying capasity of the construction, repairing the fissures were told m outside pre vention group it was explained that strenght could be increased by joining with ground improvement methods and out side pile wall system. In last chapter a canclusion of previous chapters was found and some advises were given.