Lise öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of internet addiction levels of high school students
  1. Tez No: 574797
  2. Yazar: YAKUP KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim dönemi Kahramanmaraş ilinde öğrenim gören 303 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Lise öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyleri çeşitli değişkenler açısından (cinsiyet, yaşadıkları ilçe, öğrenim görülen sınıf, internete bağlanılan cihaz, anne-baba eğitim durumu, aile gelir düzeyi, internet kullanma amacı, günlük internet kullanma süresi) incelenmiştir. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni anlamlılık testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin internet bağımlısı olmadıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Lise öğrencilerinin internet bağımlılık düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre (yaşadıkları ilçe, öğrenim görülen sınıf, internete bağlanılan cihaz) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Ancak diğer demografik özellikler (cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, aile gelir düzeyi, internet kullanma amacı, günlük internet kullanma süresi) ile internet bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı farklılaşma olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the level of Internet addiction of high school students. The study is figured with scanning model. The study group consists of 303 high school students in Kahramanmaraş in 2018-2019 Education Year. The level of Internet addiction of high school students is analyzed in terms of different variables (sex, the town in which they live, grade level, the device with which they connected to the Internet, education and income level of parents, the aim of using the Internet, the period of daily Internet use). Independent sample T-Test, one-way variance analysis (ANOVA), Bonferroni Significance Test are used in the data analysis of the study. The results of the study show that high school students are not addicted to the Internet. It is determined that there is not a statistically significant difference in the level of Internet addiction of high school students according to some demographic features (the town in which they live, their grade level, the device with which they connected to the Internet). However, It is clear that there is a significant difference between other demographic features (sex, education and income level of parents, the aim of using the Internet, the period of daily Internet use) and the level of Internet addiction of high school students.