Direct red 243, direct blue 71, direct yellow 86 tekstil boyalarının sentetik çözeltilerinden elektro-fenton prosesi ile renk gideriminin incelenmesi
Investigation of color removal from synthetic solutions of direct yellow 86, direct red 243, direct blue 71 textile paints by the electro-fenton process
  1. Tez No: 574796
  2. Yazar: ERDEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BEYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada. Direct Yellow 86, Direct Red 243 ve Direct Blue 71 boyar maddelerinin sentetik çözeltilerinden, elektro-Fenton yöntemi ile renk gideriminin, verimlilik ve maliyet açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Optimum koşulların belirlenmesi amacıyla; pH (2.5, 3, 3.5, 4), elektrotlar arası mesafe (4.8, 10.8, 15.5 ve 21 mm), akım yoğunluğu (20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 ve 100 A/m²), H2O2 konsantrasyonu (1000, 1500, 2000, 2500, 3000 ve 3500 mg/L), elektrolit (NaCl) konsantrasyonu (500 ve 1000 mg/L) ve boya konsantrasyonu (25, 50, 75, 100, 150, 300 ve 600 mg/L) deneysel parametreler olarak seçilmiştir. Her boya için uygun dalga boyları belirlenerek renk ölçümleri yapılmıştır. Maksimum %91-96 oranında renk giderimlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study. it was aimed to investigate the color removal from the synthetic solutions of Direct Yellow 86, Direct Red 243 and Direct Blue 71 dyestuffs by the electro-Fenton method in terms of efficiency and cost. In order to determine the optimum conditions; pH (2.5, 3, 3.5, 4), the distance between electrodes (4.8, 10.8, 15.5 and 21 mm), current density (20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 and 100 A/m²). H2O2 concentration (1000, 1500, 2000, 2500, 3000 and 3500 mg / L). electrolyte (NaCl) concentration (500 and 1000 mg / L) and dye concentration (25, 50, 75, 100, 150, 300 and 600 mg/L) were selected as experimental parameters. Color measurements were made by determining the appropriate wavelengths for each dye. The maximum color removals of 91-96% was achieved.