Uydu ve meteorolojik veriler kullanılarak Adana Mersin ve Osmaniye illeri için don riski bulunan alanların tahmini üzerine bir çalışma
A study on the estimation of frost risk areas for Adana Mersin and Osmaniye provinces using satellite and meteorological data
  1. Tez No: 574800
  2. Yazar: RECEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA KANDIRMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Don olayı yerden 1,25-2 metre yükseklikteki hava sıcaklığının 0 ºC nin altına düşmesiyle gerçekleşir. Bu çalışmada, meteorolojik parametreler ve uydu görüntüleri kullanılarak don riski haritaları (sıcaklık haritaları) bir, iki, üç, dört, beş ve altı saat sonrası olmak üzere Adana, Mersin ve Osmaniye bölgeleri için oluşturulmuştur. Çalışmada, öncelikle don ile ilişkisi olabileceği varsayılan meteorolojik parametreler (sıcaklık, nem, basınç, rüzgâr hızı, rüzgâr yönü) ve Meteosat uydu ürünü LST verileri (yer yüzey sıcaklığı) saatlik olarak MGM (Meteoroloji Genel Müdürlüğü) ve IPMA (Instituto Português do Mar e da Atmosfera)'dan seçili 24 istasyon için temin edilmiştir. Bu veriler ve DVM (Destek vektör makineleri) algoritması kullanılarak bir ila altı saat sonrası için sıcaklık tahminleri tüm istasyonlar için yapılmış ve elde edilen değerlere enterpolasyon uygulanarak don riski taşıyan alanlar haritalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Frost is occured when the air temperature (1.25-2m above ground) falls below 0° C. In this study, frost risk (temperature) maps were constructed for next six hours at one hour interval using meteorological parameters and satellite images for Adana, Mersin ve Osmaniye regions. First of all, the meteorological parameters (temperature, humidity, pressure, wind speed, wind direction) which are assumed to be related to frost risk and LST (Land Surface Temperature) products of Meteosat Satellite were obtained from MGM (Meteoroloji Genel Müdürlüğü) and IPMA (Instituto Português do Mar e da Atmosfera) for selected 24 stations.The SVM (Support Vector Machine) machine learning algorithm was applied to these data in order to estimate the temperature for the next six hours at one hour interval for all stations and frost risk maps were generated using interpolation.