Korkut (Muş) tarla sınırları arasında bulunan örümceklerin (Arachnida: Araneae) sistematik ve ekolojik yönden incelenmesi
Systematic and ecological investigation of spiders (Arachnida: Araneae) between field limits Korkut (Muş)
  1. Tez No: 574801
  2. Yazar: SİNAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALLAHVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Muş ili Korkut ilçe merkezine yakın bulunan tarlalar arasındaki alanlarda bulunan örümcekler tespit edildi. Arazi çalışmaları üç ayrı lokasyonda 2011 yılı Mayıs-Eylül aylarında gerçekleştirildi. Toplam 759 örümcek tuzak, atrap ve aspiratörle yakalandı ve teşhisleri yapıldı. Lokasyonlarda yakalanma çoğunluğuna göre sırasıyla Lycosidae 279 (%36.7), Thomisidae 162 (%21.3), Dictynidae 87 (11.4), Gnaphosidae 69 (%9), Philodromidae 66 (%8.6), Araneidae 36 (%4.7), Oxyopidae 21 (2.7), Titanoecidae 13 (1.7), Linyphiidae 12 (%1.5), Salticidae 11(1.4), Pholcidae 2 (%0.2), Theridiidae 1 (%0.1) familyalarının varlığı tespit edilmiştir. Yakalanan örümceklerin 325 (% 42.31)‟i ergin, bunların ise 123 ( %16.2)‟ü erkektir. Tespit edilen familyalara bağlı toplam 62 cins içinde 66 tür saptanmıştır. Böylece Lokalite 1‟ de 11 familya, 26 cins ve 26 tür, Lokalite 2‟ den 10 familya, 24 cins ve 18 tür, lokalite 3‟ ten 10 familya 30 cins ve 26 tür bulunmuştur. Archeaeodictyna ve Trichoncuscinsleri Türkiye için yeni kayıttır. Türlerden Civizelotes civicus, Entelecara congenera, Entelecara flavipes, Pardosa vittata Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
Spiders found in the fields between the fields located near Korkut district center of Muş province. The field studies were carried out in May-September 2011 in three different locations. A total of 759 spiders were caught with traps, atraps and aspirators and diagnosed. According to the majority of the catches in the locations, Lycosidae 279 (36.7%), Thomisidae 162 (21.3%), Dictynidae 87 (11.4), Gnaphosidae 69 (9%), Philodromidae 66 (8.6%), Araneidae 36 (4.7%), Oxyopidae 21 (2.7%). ), Titanoecidae 13 (1.7), Linyphiidae 12 (1.5%), Salticidae 11 (1.4), Pholcidae 2 (0.2%), Theridiidae 1 (0.1%) were found. Of the captured spiders, 325 (42.31%) were adult and 123 (16.2%) of them were males. A total of 66 species were identified in 62 genera, depending on the families identified. Thus, 11 families, 26 genera and 26 species in locality 1, 10 families, 24 genera and 18 species in locality 2, 10 families from 3 locality, 30 genera and 26 species were found. Genera; Archeaeodictyna and Trichoncus. Species; Civizelotes civicus, Entelecara congenera, Entelecara flavipes, Pardosa vittata are new records for Turkey.