Balancing the game experience and how to design for fun
Oyun deneyimini dengeleme ve eğlence için tasarlama
- Tez No: 574816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez bir kutu oyununun tasarlanışı süresince ortaya çıkan tasarım problemlerinin, oyuncular ile yapılan testler üzerinden dengelenmeye çalışılmasını çalışıyor ve belgeliyor. Oyun mekaniklerinin oyuncular için en eğlenceli ve kullanışlı hale gelebilmesi için karşılaşılan zorlukların çözümlerini barındırıyor. Oyunun 2016 - 2018 yıllarındaki test dönemi boyunca oyuncu davranışlarını gözlemliyor. Bu gözlemler ışığında oyuncuların eğlenceli bir deneyim almasını sağlayan öğeleri tespit etmeye çalışıyor. Oyun mekanikleri, hikaye ve dünya yaratılışı olmak üzere üç ana başlıkta çerçeve oluşturuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study and documentation of balancing the design problems throughout the process of creating a board game while play testing with players. It contains the challenges of creating the most fun and playful game mechanics. Observes player behaviors during play testing era between 2016 - 2018. It tries to identifies the factors on players to have the most playful experience depending on this observations. It presents a framework of three main design topics: game mechanics, story and world build.