Ortaokul öğrencilerinde empati becerisi ve ahlaki davranış ilişkisi
The relation between emphaty and moral behaviour in secondary school students
  1. Tez No: 574819
  2. Yazar: EBRU ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan her zaman iletişim halinde olan bir varlıktır. Bu iletişim hali hem hayatını düzenler hem de kolaylaştırır. İnsan hayatında iletişimin daha rahat hale gelmesini sağlayan unsurlardan bir taneside empati olgusudur. Aynı zamanda insan hayatında önem kazanan bir başka olgu da ahlaki davranışlardır. Bu iki olgunun birbiriyle ilişkisini ve yetişkin olmayan insanlar da etkisini araştırmak için ortaokul düzeyini seçmiş bulunmaktayız. Öğrencilerin düzeyi itibariyle daha iyi biri şekilde kendilerini ifade edebilmeleri için araştırmamız da odak grup görüşmesi uygulanmıştır. Bu uygulama ile empati ve ahlaki davranış arasında pozitif bir anlam olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A human being is always in a communication. This situation of communication both makes life easier and organized. The empathy phenomenon that makes communication more comfortable in human life. At the same time, another important phenomenon in human life is moral behavior. We have chosen the middle school level in order to investigate the relationship between these two cases and their effect on non-adult people. In order to enable students to express themselves better in terms of their level, our focus group interview was applied. With this practice, there is a positive interraction between empathy and moral behavior.