Kadırga Helvacıbaşı Mescidi (İskender Ağa Mescidi)
- Tez No: 57486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET“ Kadırga Helvacıbaşı Mescidi ”isimli tezin birinci bölümünde, islam Mimarisinde camii ve mescit kavramları ele alınmıştır. ikinci bölümde kaynaklardan tespit edilen lö.yy İstanbul mescitleri günümüzde mevcut olmayan, mevcut olan ve harap başlıkları altında incelenerek liste oluşturulmuştur. Günümüzde mevcut olan mescitlerden 43 tanesi yerinde tespit edilmiştir. Bunlardan özgünlüğüne fazla kaybetmeyen 15 mescit incelenmiş ve katalog oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise tez konusunu oluşturan Helvacıbaşı Mescidi ana mekan, son cemaat yeri ve minare başlıkları altında ele alınarak ; mimari, taşıyıcı sistem, yapım tekniği, ve malzeme açısından incelenerek, hatıl olarak kullanılan ahşap malzeme analizleri yapılmış, çizim ve fotoğraflarla desteklenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, söz konusu yapı,yukarıda belirtilen başlıkları altında, yapı öğeleri ve malzeme açısından mevcut durumu anlatılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise mevcut yapıdan ve eş dönemli mescitlerden elde ettiğimiz veriler doğrultusunda restitüsyon proje önerisi hazırlanmıştır. Altıncı bölümde ise çevre analizi yapılmış ve söz konusu mescide ilişkin restorasyon önerisi olarak arşiv kütüphanesi işlevi seçilerek projelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first section of this thesis, mescid and mosque which are the religion structures of the Islamic architecture have been defined. In the second section, mescids which were built in Istanbul at the 16th century have been investigatedby using different sources. And a list has been established in three distinct parts based on the mescids that present or do not exist today or mescids which are ruined. In addition, 43 mescids which present today were examinated in their origial places. 15 of those which still have their some original characters have been analyzed and by using the data a cataloque was made. In the third section, Helvacıbaşı Mescid which is topic of this thesis has been defined in three sections: main bulding part, last people section and minaret Also each part has been examinated depending upon its architectural structure, carrier system, construction technique and materials used. Also those studies have been supported by using some pictures and diagrams. In the fourth section, present condition of Kadırga Helvacıbaşı Mescid has been submitted depending upon its today structural components and structural materials. In the fifth section, a restitution project has been suggested according to data that had been collected from Helvacıbaşı and some other mescids which were built at the 16th century as Helvacıbaşı mescid was. In the sixth section, as a restoration project, it has been suggested that mescid which is the subject of this thesis can be used as a library.