Alkid/Amino fırın boyalarında kuruma sürecine sıcaklık, süre ve atmosferin etkisi
  1. Tez No: 29393
  2. Yazar: İNCİ UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KADIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Alkid/aıtıino boyalarının fırınlama koşullarının incelen mesinde ağırlık kaybının izlenmesinin iyi bir yöntem olduğu görülmüştür. Bu çalışmada ağırlık kaybının izlenmesinde hata oranı ±S0.5 'e kadar düşürülebilmiş ve kendini iyi tekrar layan deneylerin yapılabilmesi için sabitleştirilmesi gereken' koşullar belirlenmiştir. Deneyler sırasında, sıcaklığın ağırlık kaybı üzerinde sırf çözücü uçmasıyla açıklanamayacak niteliksel bir etkisi nin olduğu; ayrıca, boya katmanı kalınlığının ağırlık kaybı oranım arttırdığı gözlenmiştir. Bir başka sonuç da, ağırlık kaybının oksijence fakirleştirilmiş ortamlarda daha fasla ol duğudur. Bütün bu sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, Çözücü buharlaşmasının yanında kuruma sırasındaki kimyasal reaksi yonların da fırınlamadan sonra kalan boyanın ağırlığı üzerin de etkili olduğunu düşündürmektedir. Buradan alkid içindeki çifte bağların hem hava oksijeni ile katılma reaksiyonuna, hem de polimerizasyon reaksiyonuna girdiği; boya katmanı ne kadar ince, fırınlama ortamı oksijence ne kadar zengin ve sıcaklık ne kadar düşük ise, oksijen ile reaksiyonun o kadar baskın olduğu yorumuna ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Observing the loss in weight has been determined to be a satisfactory method in searching the stoving conditions of alkyd/amino paints. In this study, the percentage errors for weight loss were as low as ± 0.5 % and the experimental conditions necessary for attaining perfect repeatability were determined. During the experiments, the temperature was observed to have a qualitative effect on the loss of weight explainable not only by means of solvent evaporation; also the thickness of p»aint layer increased the ratio of loss in weight. Another result was that the weight loss in oxygen-poor medium appears to be more than that in noi-mal conditions. When evaluating these results all together, the chemical reactions taking place during drying seem to affect the weight of paint remaining after stoving, just like solvent evaporation does. It can be concluded that double bonds in alkyd go into addition reactions with aerial oxygen and into polymerization reactions. Also, it can be said that the addition reactions are more effective for thinner paint layers, fox- media richer in oxygen and for lower stoving temperatures.