John Rawls'un adil fırsat eşitliği çerçevesinde eğitimde fırsat eşitliğinin değerlendirilmesi
Evaluating equal of opportunities in education within the boundaries of John Rawls's fair equal of opportunity
  1. Tez No: 574865
  2. Yazar: FİLİZ YEŞİLTEPE ŞANVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanlar doğuştan ve gelişim evrelerinde aynı fırsatlara ve imkânlara sahip değildir. Koşulların eşitlenmesi adil fırsat eşitliğini mümkün kılacaksa mülkiyetin varlığı bunun önünde bir engel midir? Doğal kaynaklara herkesin eşit hakkının olması bölüşümde adaletin sağlanmasında göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur. Bu çalışmada Rawls'un merkeze alındığı ve beraberinde birçok filozofun adil fırsat eşitliğine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Bireylerin kendi hayat planlarını gerçekleştirmesinin yolu iyi bir eğitime eşit fırsatlarının olmasıyla sağlanır. Bu fırsat eşitliğinin adil olması doğal kaynakların ve doğal yeteneklerin eşitlenmesi ile mümkündür. Bu eşitlenme yeniden bölüşüm ile sağlanacak fakat bu yeniden bölüşümün eşitlediği koşulların doğal yetenekler ve sınırsız özel mülk edinmeyle tekrar tekrar bozulması da engellenecektir. Bu da özel mülkiyetin belirli koşullar içerinde sınırlanmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
People do not have the same opportunities in their birth and development stages. Is the existence of property an obstacle if the equalization of conditions allows for equality of opportunity? Having equal rights to natural resources is a situation that must be taken into consideration in the provision of justice in the distribution of income and wealth in this study, opinions of many philosophers about the equality of opportunity are examined. The way for individuals to realize their own life plans is achieved by having equal opportunities for good education and this equality of opportunity is possible through equalization of social and economical resources and natural abilities. This equalization will be achieved by redistribution of come and wealth, but the conditions under which this redistribution equate will be prevented from being repeatedly spoiled by natural abilities and unlimited private ownership of propenty. This requires that private property be limited within certain circumstances.