Katkılı Li2MnO3 katot nano malzemelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of substituted Li2MnO3 cathode nano materials
  1. Tez No: 574868
  2. Yazar: HADİ BAVEGHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada lityum mangan oksit (Li2MnO3) katot malzemesinde Mangan (Mn) yerine Alüminyum (Al), Niobyum (Nb), Bor (B), Titanyum (Ti) katkılamalar ve Lityum (Li) yerine Galyum (Ga) katkılaması yapılarak, bu elementlerin Li2MnO3 malzemenin kristal yapısına ve iletkenlik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Gerçekleştirilen kapsamlı deneysel çalışmalarda, mekanik öğütme yöntemi kullanılarak istenilen kimyasal içeriklerde nanoyapılı katot parçacıkları başarıyla sentezlenmiştir. Kristal yapı analizleri için X-ışını kırınım (XRD) metodu ve yapıların morfolojik incelenmeleri için ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. XRD verileri kullanılarak yapılan ayrıntılı kristal yapı analizlerinden, katkılanan atomların Mn veya Li atomlarının konumlarına yerleşmiş olduğu veya olmadığı görülmüştür. Üretilen malzemelerin elektriksel ölçümleri empedans analizörü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan iletkenlik ölçümleri sonucunda Li2MnO3 katot malzemesine yapılan katkılamaların temel malzemenin iletkenliğini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Aluminum (Al), Niobium (Nb), Boron (B), Titanium (Ti) were substituted for Manganese (Mn) sites and Gallium (Ga) was substituted for Lithium (Li) sites in the lithium manganese oxide (Li2MnO3) cathode material. Influences of these substituted elements on crystal structure and conductivity properties were studied. In the comprehensive empirical studies, nanostructured cathode particles were synthesized successfully with the desired chemical contents using solid state reaction method. For the crystal structure analysis, X-ray diffraction (XRD) method and for morphological examinations scanning electron microscope (SEM) were used. From the detailed crystal structure analysis done by using XRD data, it was recognized whether the substituted atoms located at the positions of the Mn or Li atoms. The electrical measurements of the synthesized materials were carried out using an impedance analyzer. As a result of the conductivity measurements, it has been observed that the substitution to the Li2MnO3 cathode material increased the conductivity of the base material.