Matematik öğretmen adaylarının senaryo temelli öğretim hakkındaki görüşleri
The opinions of mathematics teacher candidates about scenario-based learni̇ng
- Tez No: 574901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanoğlu varoluşundan günümüze kadar merak ettiklerini öğrenmeye çalışmıştır, bildiklerini gelecek kuşaklara öğretmiştir. Bu öğretimin kalıcılığını ve niteliğini arttırmak için çeşitli yöntem ve teknik geliştirilmiştir. Son yüzyılda ise ''yaparak/yaşayarak öğrenme' temeline dayanan öğretim yöntemleri gündemdedir. Bu yöntemlerden bir tanesi ise eğitimde senaryoların kullanıldığı bir yöntem olan Senaryo Temelli Öğrenme (STÖ) 'dir. Senaryo ile öğretim, kazandırılacak bilgi ve becerilerin bir olaylar zinciri içinde örüntülü sunulması esasına dayanır. Literatürde Türkiye'de STÖ ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunduğu dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın STÖ ile ilgili sayılı araştırmadan farkı ise matematik öğretmeni adaylarıyla yapılmasıdır. Bu bağlamda araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmeni adaylarının STÖ hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Bu çalışma nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları 2018-2019 eğitim-öğretim yılının güz döneminde, bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünde son sınıfta öğrenim gören beş matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmaya on iki katılımcı ile başlanmış, süreç sonunda senaryoların uygulanması için uygun şartlara sahip beş öğretmen adayı ile araştırma tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Öğretmen adaylarıyla süreç öncesinde görüşme yapılmış daha sonra bilgilendirme semineri verilmiştir. Senaryo yazma sürecinden geçen adaylarla uygulama öncesinde ve sonrasında görüşmeler yapılmıştır. Adayların yazılı ve sözlü olarak görüşleri alınmıştır. Ses kayıtları yazılı hale getirilmiş ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Veri analizi yapılırken informal gözlemlerden de yararlanılmıştır. Öğretmen adayları ile yapılan görüşmeler içerik analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda süreç başında öğretmen adaylarının STÖ hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığı fakat 'senaryo' ve 'öğrenme' kelimelerinden yola çıkarak yorumda bulunabildikleri görülmüştür. Adayların STÖ'de kullanılacak senaryoların, kazanıma uygun olma, kavram yanılgısına neden olmama, öğrenci seviyesine uygun olma, anlaşılır bir dile sahip olma, eğlenceli olma, günlük yaşamla ilişkili olma, öğrencinin dikkatini çekebilme, vb. gibi özelliklere sahip olması gerektiğini belirtmişlerdir. Uygulama sonrasında sınıf yönetimi ve istenilen sonucu elde etme konusunda sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğretmen adaylarının çoğunluğunun beklentisi karşılanmamasına karşın, hepsi meslek hayatlarında STÖ uygulamaları kullanmak istediklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Mankind has tried to learn what they are curious about since its existence, and has taught what they know to future generations. Various methods and techniques have been developed to increase the permanence and quality of this teaching. In the last century, teaching methods based on 'learning by doing / experiencing ir are at issue. One of these methods is Scenario Based Learning (SBL), which uses scenarios in education. Teaching with scenario is based on presenting the knowledge and skills to be gained in a chain of events. It is drawn attention that in the literatüre in Turkey there are limited number of studies related to the SBL.The difference of this research from the research about SBL is that it is conducted with prospective mathematics teachers. In this context, the aim of the study is to determine the opinions of prospective secondary school mathematics teachers about SBL. This study was designed as a qualitative study. The participants of this study consisted of five pre-service mathematics teachers who were studying in the elementary mathematics department of a state university in the fall semester of the 2018-2019 academic year. The study was begun with twelve participants, and at the end of the process, the research was completed with five prospective teachers who had suitable conditions for the implementation of the scenarios. Structured and semi-structured interview technique were used as data collection tool. Prospective teachers were interviewed before the process and then an information seminar was given. It was interviewed with candidates who passed scenarios writing process before and after the implementation. The written and oral opinions of the candidates were obtained. Voice recordings were written and analyzed by content analysis method. Informal observations were also used during data analysis. As a result of the data analysis, it was seen that pre-service teachers did not have any information about SBL but they could make comments based on the words 'scenario' and 'learning'. The scenarios that will be used in the SBLs of the candidates are suitable for gain, not causing misconceptions, being appropriate to the level of the student, having a comprehensible language, being entertaining, being related to daily life, being able to attract the attention of the student, etc. they should have such features. They stated that they had problems in class management and achieving the desired result after the application. Although the expectations of the majority of teacher candidates were not met, they all stated that they wanted to use SBL practices in their professional lives.