Bilimsel senaryoların fen bilgisi öğretmen adaylarının argümantasyon yöntemi hakkındaki öz yeterlik inançlarına etkisi
The effect of scientific scenarios on preservice science teachers' self-efficacy beliefs about argumentation method
  1. Tez No: 653459
  2. Yazar: BETÜL UGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, bilimsel senaryoların fen bilgisi öğretmen adaylarının argümantasyona yönelik öz yeterlik inançlarına etkisi ve araştırma süresince argümantasyon bileşenlerini kullanma becerilerinin gelişimi araştırılmıştır. Çalışmada ön test-son test tek gruplu deneme modeli ile nitel analiz tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma deseni uygulanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Kimyada Deney Tasarımı ve Uygulamaları seçmeli dersini alan 36 fen bilgisi öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın başında öğretmen adayları argümantasyon hakkında bilgi edinme, Argümantasyon Temelli Bilimsel Senaryo (ATBS) ve entegre edilmiş argüman sorusu tasarlamaya yönelik uygulamalı bir eğitime tabi tutulmuştur. Eğitim sürecinin hemen ardından adaylar örnek uygulama adımlarına bağlı kalmak şartıyla ortaokul öğrencileri ile gerçek uygulamalar yapmışlardır. Ogan-Bekiroğlu ve Aydeniz (2013) tarafından geliştirilen Argümantasyon Öz Yeterlik Ölçeği (AÖYÖ) ile araştırmacı tarafından hazırlanan Argümantasyona Yönelik Görüş Anketi (AYGA) ve ayrıca araştırma sonunda öğretmen adaylarının ATBS ile ilgili düşüncelerini etraflıca incelemek ve netleştirmek amacıyla geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nicel veriler, SPSS 15.0 paket programı ile bağımlı örneklemler için t-testi kullanılarak 0,05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether scientific scenarios make a significant difference in the pre-service science teachers' self-efficacy beliefs towards argumentation and the development of pre-service teachers' skills of using argumentation components was investigated during the research. In the study, the pre-test – post-test single-group trial model and mixed research design in which qualitative analysis techniques are used together were applied. The research was carried out with 36 pre-service science teachers in the study group who took the elective course of Experiment Design and Applications in Chemistry in the spring semester of the 2018-2019 academic year. During the study, pre-service teachers were subjected to applied training to learn about argumentation, to design an Argumentation-Based Scientific Scenario (ABSS) and to design an integrated argument question. Immediately after the education process, real applications were made by the candidates with secondary school students, provided that they adhere to the sample implementation steps. Argumentation Self-Efficacy Scale (ASES) developed by Ogan-Bekiroglu and Aydeniz (2013) and the Opinion Survey for Argumentation (OSFA) prepared by the researcher it was applied as a pre-test before the research and a post-test after the research to determine the effect of scientific scenarios on pre-service science teachers' self-efficacy beliefs about argumentation. Besides, semi- structured interviews were conducted at the end of the study to examine and clarify the opinions of the teacher candidates about ABSS in line with the experiences they gained during the process. Quantitative data were analyzed with the SPSS 15.0 package program at a significance level of 0,05 using the t-test for dependent samples.