Avangard fotoğraf teknikleri ve çağdaş sanata etkileri
Avant-garde photography techniques and their effects on contemporary art
  1. Tez No: 574906
  2. Yazar: ARZU ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
“Avangard Fotoğraf Teknikleri Ve Çağdaş Sanata Etkileri”konulu çalışmada, Neo-Avangard, Kitsch, Gerçeküstücülük, Dada, Modernizm ve Postmodernizm gibi sanat akımlarına sıklıkla yer verilmiştir. Avangard fotoğraf tekniklerinin çağdaş sanatta yer edinim sürecine ilişkin yaklaşımların ele alındığı bu tez çalışması, tarihsel ve Neo-Avangard çelişkilerin yanı sıra fotoğrafla birlikte farklı sanat disiplinlerinin çağdaş sanata yansıma biçimlerini göz önünde bulundurarak incelenmiştir. Avangard kuramının daha iyi anlaşılması için çağdaş sanattaki yeri, kültürel ve toplumsal yapılanması ortaya konarak, bu yapılanmanın sanat yapıtları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Avangard kavramı ve çağdaş sanatın yapısal özellikleri belirlenerek fotoğraf sanatı içerisinde sanatçı örnekleriyle ve farklı sanat akımlarıyla birlikte incelenmiştir. Çağdaş sanat içerisindeki teknolojik, toplumsal, kültürel farklı disiplinlerin değişimlerinin bir sonucu olarak çıkış noktaları belirlenmeye çalışılmıştır. Çağdaş ve güncel sanatın tartışılmaya başlanması çağdaş sanat alanında öncü ve farklı eserler üreten sanatçıların estetik görüşleri; teknolojik gelişim ve toplumsal değişimlerin yansımalarıyla göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study titled "Avant-garde Photography Techniques and Their Effects on Contemporary Art sanat, art movements such as Neo-Avant-Garde, Kitsch, Surrealism, Dada, Modernism and Postmodernism are frequently mentioned. This thesis, which focuses on the approaches of avant-garde photography techniques to the process of acquiring space in contemporary art, has been examined by considering historical and Neo-Avant-garde contradictions as well as the ways in which different art disciplines are reflected to contemporary art. For a better understanding of the avant-garde theory, its place in contemporary art, its cultural and social structure, and its effects on the works of art have been investigated. The concept of avant-garde and the structural features of contemporary art have been determined and examined with examples of artists and different art movements in the art of photography. As a result of the changes in different disciplines of technological, social and cultural within contemporary art, the starting points have been determined. Beginning to discuss contemporary and contemporary art, aesthetic views of artists who produce pioneering and different works in contemporary art; technological developments and social changes.