Investigating networked learning in corporate learning context: An embedded design mixed method study examining online knowledge sharing and collaboration via social network analysis
Kurumsal öğrenme bağlamında çevrim içi öğrenmenin incelenmesi: Sosyal ağ analizi ile online bilgi paylaşımı ve işbirliğini inceleyen bir gömülü tasarım karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 442215
  2. Yazar: DİDEM TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DOÇ. DR. BANU GÜNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sosyal Ağ Analizi (SAA) içeren Gömülü Tasarım Karma Yöntem uygulayan bu çalışma ile kurumsal bağlamda çalışanların ağ tabanlı bir öğrenme ortamına nasıl katıldıklarının ve bu ortamda nasıl iletişim kurduklarının, çevrim içi duvar yazıları uygulamasında yapmış oldukları tartışmaların incelenmesi ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışmada bir e-öğrenme şirketinin kullandığı öğrenme yönetim sisteminin (ÖYS) kayıtları kullanılmıştır. Bu kayıtlar informal öğrenme ortamında kendi kendini örgütleyen sosyal grup kayıtlarını içermektedir. İki sosyal grubu, 50 çalışanı içeren, çevrim içi duvar yazıları verileri İçerik analizi (İA), SAA ve istatiksel analiz teknikleri kullanarak incelenmiştir. İçerik analizi, Araştırmaya Dayalı Öğrenme Topluluğu Yapısı'nın (Community of Inquiry Framework- CoI) bilişsel bulunuşluk ve sosyal bulunuşluk bileşenleri kullanılarak yapılmıştır. Aynı zamanda, İA sonuçlarının ağ yapısına entegre edilmesinde, yeni bir yöntem olan Çok Katmanlı Bulunuşluk Ağı (ÇKBA) ortaya konmuştur. Oluşturulan ağ yapısı, SAA'nın topluluk algılama, üçlü analiz, simetrik ve çevrimsiz ayrıştırma analizi ve blockmodelleme analizi yöntemleri uygulanarak incelenmiştir. Ayrıca katılımcıların bilişsel ve sosyal bulunuşlukları arasındaki ilişki, katılımcıların iletişim ağlarındaki etkileşim benzerliğine dayanarak Ki-Kare istatistik tekniği ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak, kendi içinde alt gruplaşma göstermeyen, bir bütün oluşturan, kendi kendine organize olan sosyal gruplar bulunmuştur. Ayrıca sosyal gruplar kuruluş amaçlarıyla uyumlu bir işlevsellik sergilemişlerdir. Çalışma aynı zamanda sosyal gruplar içerisindeki bilgi akışının katı bir hiyerarşik yapı göstermediğini, katılımcılar arasında grup içi daha ılımlı bir hiyerarşi bulunduğunu da göstermiştir. Ayrıca bilişsel ve sosyal bulunuşluğun, en yüksek bilişsel bulunuşluk seviyesi olan çözümleme seviyesi hariç olmak üzere, birbiri ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, implementing an Embedded Mixed Method Design incorporating Social Network Analysis (SNA), aimed to explore how employees participated and communicated in a networked learning environment within corporate context by investigating employees' discussions on an online wall platform. For this aim, Learning Management System logs of an e-learning company is used. They included self-organizing social groups, in an informal learning environment. The wall platform data from two social groups, including 50 employees, were examined by implementing Content Analysis (CA), SNA and statistical analysis. CA is conducted by using cognitive presence and social presence constructs of Communities of Inquiry framework. Also, a novel network structure, Multiple Layered Presences Network (MLPN), was introduced to integrate CA results into network structure. The networks were examined by implementing community detection, triadic analysis, symmetric acyclic decomposition and blockmodelling analysis of SNA. Also, the relationship between cognitive presence and social presence of the participants was analyzed with chi-square statistics depending on the interaction similarity of the participants. As a result, self-organizing social groups were found to have unity without any subgroups. Also social groups were found to function according to their establishment aim but mostly in the exploration level of social presence. The study reflected that, information flow in the social group took place among all participants indicating no rigid informal ranking but a mild form of hierarchy. Also, cognitive presence and social presence were found to be related except for the highest level of cognitive presence which is resolution.