Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu ve Zn bileşikleri için K-L boşluk geçiş ihtimaliyetlerine kimyasal etkilerin belirlenmesi
Determination of chemical effects on emission probabilities and K-L shell vacancy transfer probability of Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu and Zn compounds
- Tez No: 574942
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada Cr, Mn, Fe, Co, Ni , Cu ve Zn bileşikleri için Auger elektronlarının emisyon olasılıklarının oranı [u=p(KLX)/p(KLL), ν=p(KXY)/p(KLL)] ve K tabakasından L tabakasına boşluk transfer ihtimaliyeti ηKL, deneysel K X-ışını emisyon oranları ve K tabakası floresans verimi kullanılarak hesaplanmıştır. Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu ve Zn bileşikleri için Auger elektronlarının yayınlama ihtimalinin oranları ve boşluk geçiş ihtimaliyetleri kimyasal etkiler tarafından değiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ratios of emission probabilities of Auger electrons [u=p(KLX)/p(KLL), ν=p(KXY)/p(KLL)] and the vacancy transfer probabilities from K to L shell, ηKL for Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu and Zn compounds were obtained using the experimental Kx-ray emission ratios and K-shell fluorescence yields. We were used the experimental Kβ/Kα intensity ratios and K shell fluorescence yields k. Ratios of emission probabilities of Auger electrons and the vacancy transfer probabilities are changed by chemical effect for different for Cr, Mn, Fe, Co, Ni , Cu and Zn compounds.