Kahramanmaraş Gavur Deresi yağış havzasında dere akımları üzerinde etkili olan bazı toprak özellikleri ile fizyografik etmenlerin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Investigations on determination of some soil properties and physiographic factors affecting the stream flows in the kahramanmaras Gavur Creek watershed
  1. Tez No: 574946
  2. Yazar: SEDA ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Arazi kullanım şekilleri ve fizyografik faktörler toprak özelliklerinin değişiminde etkili olan etmenlerin başında gelmektedir. Araştırma alanı Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde yer almakta olup, Kahramanmaraş il merkezine 25 km uzaklıkta bulunmaktadır Bu çalışmada farklı arazi kullanım şekilleri (orman, tarım, mera) altında gelişen toprakların bazı fiziksel, kimyasal ve hidrolojik özellikleri (tekstür, pH, organik madde, permeabilite, hacim ağırlığı, su tutma kapasitesi, tane yoğunluğu, EC ) araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere arazi kullanım şekilleri ve bazı toprak özellikleri arasında istatistiki anlamda bazı korelasyonlar tespit edilmiştir. araştırmada elde edilen haritalar ve tespit edilen toprak özellikleri yöreye ve benzer özellikleri taşıyan alanlarda erozyon, sel ve taşkın gibi tedbirlerin alınması için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of watershed management is to conserve the soil, plant, and water resources of a catchment while benefiting humanity. Land use patterns and physiographic factors are among the most important factors in changing soil properties.The study area is located on Turkey's Mediterranean Coast, Kahramanmaras is located 25 km from the city center. Land use types and physiographic factors are among the most important factors in changing soil properties. In this study, some physical, chemical and hydrological properties (texture, pH, organic matter, permeability, volume weight, water holding capacity, grain density, EC) of soils developed under different land use types (forest, agriculture, pasture) were investigated. According to the data obtained from the study, some correlations were determined between land use types and some soil properties statistically. The maps obtained in the research and the determined soil characteristics are important for taking measures such as erosion, flood and flood in the region and similar areas.