Toz metalurjisi süreçleriyle üretilen demir esaslı yapısal parçaların mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 57495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET i Sunulan tez çalışmasında Toz Metalürjisi süreçleriyle üretilen Demir esaslı yapısal parçaların mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla ilk etapta farklı özelliklere sahip elementel Fe, Cu ve grafit tozlan belirli yüzdelerde demir-bakır ve demir-bakır- grafit halinde; bir endüstriyel karıştırıcı türü olan yatık koniü karıştırıcılarda homojen biçimde kanştırilmıştır. Demir-bakır karışımlarında bakır yüzdeleri %2'den %3,5'e kadar 0,5 adımlarla arttırılmıştır. Demir-bakır-grafit karışımlarında ise demir ve bakır miktarları sabit tutulurken grafit miktarları %0'dan %1.25'e kadar 0,25 adımlarla artırılmıştır. Bir sonraki aşamada ise 80 tonluk preste tek yönlü olarak preslenen kompaküar, 1 125°C'de parçalanmış amonyak atmosferi altoda 30 dakika sinterlenmiştir. Sinterlenmiş kompaküar üzerinde optik incelemeler, sertlik ölçümleri, çekme ve çentiksiz çarpma deneyleri gerç«Meştirilmiştir. İncelemeler sonunda elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırılmış; mikroyapısal ve mekanik özelliklerdeki değişikliklerin nedenleri tartışılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY I In this master degree, the mechanical specifications of structural parts with iron base, which are produced by Powder Metallurgy process, is explored. With this aim at the first time, the elements which have different characteristics sunc as Fe, Cu and graphite powders are mixed in a homogenical way with specific percents of iron-copper and iron-copper-graphite, in a slant cone mixer which is an industrial mixer. The percentages of the copper are increased from %2 to %3,5 with 0,5 steps in iron-copper mixtures. And in the mixtures of iron-copper-graphite, the quantity of the iron and copper are stabile while graphite is increased with %0,25 steps from %0 to %1,25. In the next step, the compacts which are pressed under the press of 80 tons in one direction, are sintered under the dissociated ammonia in 1 125°C for 30 minutes. The optical explorutions, hardness measurings, ultimate tensile and unnotched charpy impact testings are realized on the sintered compacts. The gained results of this study are compared with the other studies in the literature; microstructural and the cause of the diflrences in mechanical properties are discussed.