Yirminci yüzyıl batı mimarisinin 1950-1990 arası ülkemiz mimarisindeki ve bir örnek olarak büro binaları üzerindeki etkileri
- Tez No: 57496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA TOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Ülkemiz mimarlığının, 20. yüzyıldaki kimlik arayışlarını ve 1950 sonrası evrensel kimliğe doğru yönelmenin mimarimizdeki etkileriyle, bunun getirmiş olduğu sorunları gündeme getirmek, bu çalışmanın amacını oluşturdu. Çağdaş batı mimarisine genel bir bakış ve üslup kavramının oluşumu birinci bölümünde anlatıldı. ikinci bölümde 20. yüzyıl içindeki dönemlerin ne gibi nedenlerle oluştukları ve tarihi akış içerisinde bu dönemlerin beraberinde ne gibi üsluplar doğurdukları, içinde bulunduğumuz yüzyıl mimarlığında incelendi. Üçüncü bölümde ülkemiz mimarisindeki gelişmeler,20.yüzyılın başından ortalarına kadar, dünya mimarisindeki gelişmelerin etkisiyle ele alınarak çeşitli dönemlerle anlatıldı. Dördüncü bölümde, 1950 sonrasında meydana gelen ekonomik ve siyasi değişikliklerin mimarimizdeki etkileri öncelikle ele alındı. 1950 sonrasında ülkemiz mimarisinde meydana gelen değişiklikler, birçok üslup aynı anda birarada varoldukları için tek bir dönem gibi düşünülerek incelendi. Ancak daha detaylı inceleme için on yıllık dönemler olarak ele alındı. Beşinci bölümde, 1950 sonrasında batı ile bütünleşme çabalarının mimarimizdeki etkileri, özel bir örnek olarak büro binaları üzerinde batı mimarisindeki örneklerle karşılaştırmalar yapılarak anlatıldı. Türkiye'de 1960 sonrasında başlayan“planlı dönem”olarak nitelendirilen dönemde Türkiye'nin kalkınması, endüstrileşmesi sorunları detaylı biçimde ele alınmış ve bu dönemde ekonomide hızlı gelişmeler olmuştur. Bunun sonucu olarak hızla artan şirketler ve kamu yapıları için büro binalarına duyulan ihtiyacın artması ile büro binalarının önemli bir konu haline gelmesi düşünülerek, 1950 sonrası dönemde büro binaları üzerinde çağdaş batı mimarisinin etkileri incelendi. Mimarimizin yüzyılın son yarısındaki ortamının ve dış etkilerinin yansımalarının büro binaları üzerinde değerlendirmesi yapılarak çalışma sonuçlandırıldı. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To express the search of identity of our architecture in the Twentieth Century and the effects of direction to the universal identity on our architecture after 1950, along with the problems, have formed the aim of this work. A general view to the comtemporary architecture and formation of the style is explained in the first chapter. In the second chapter, the reasons of the architectural periods formation in the Twentieth Century and the styles formed in these periods is examined in historical order. In the third chapter, the developments in the architecture of our country is explained parallel to the formation of the architecture of western countries, from beginning to the mid of the century. In the fourth chapter, the effects of economical and political formation on architecture is handled preeminantly. The formation of the architecture of our country after 1950 is examined as one term, because of many different styles being together. But to get a detailed search it is handled by decades. In the fifth chapter, the attemps of integration with the western countries effects on our architecture after 1950, is explained comparing the office buildings of our country with the examples of western countries architecture. In the“planned period”that began after 1960, the developing, industrialization problems of Turkey were handled in details and rapid developments occured in economy. As a result of this, the office buildings becoming a significant subject, because of the increasing needs for firms and public buildings, the effects of comtemporary architecture is examined on office buildings. The work is concluded, evaluating the situation of our countrys architecture and external factors incidence on office buildings in the last half of the century III