Toz metalurjisi ile üretilen çelik malzemelerin mekanik özelliklerine etki eden faktörler
Factors influencing the mechanical properties of steel materials produced with the powder metallury method
  1. Tez No: 67516
  2. Yazar: METİN BUTUTAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ YILMAZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışma, Toz metalürji biliminin doğuşunu, teknolojisini, üretim yöntemlerini (toz hazırlama, karışım terkibi, kütlesel yapı elde etme) içine almaktadır. Toz metalürjisi ile üretilen çelik malzemelerin mekanik özelliklerini etkileyen faktörleri ele alarak yapılan bilimsel ve deneysel bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı, toz metalürjisi tekniğinin önemim araştırmaktır. Toz metalürjisi; metal ve metal alaşımları tozlarından kütlesel yapılar elde etme sanatı olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji dalında toz elde etme yöntemleriyle hazırlanır. Alaşım veya saf mamule göre karışım yapılır, preslenir ve sinterleme işlemiyle son bulur. Elde edilen katı cisim daha sonra farklı işlemlere tabii tutulabilir (dövme, ütüleme). Son olarak; kalibrasyon yapılır ve kullanım alanına gönderilir. Çalışmanın son bölümünde toz metalürjisi yöntemleri kullanılarak hazırlanan alaşımlı çelik malzemeye mekanik testler uygulanarak sonuçlar elde ediliyor ve döküm süreçleriyle elde edilen katı cisimlerle karşılaştırılması yapılıyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study on powder metallurgy includus history, description, technology, production type and process (powder preparation, obtaining masses) of powder metalurgy and the faetors that effect mechanical properties of the steel metarials manufactured with powder metallurgy. The purpose of this study is to inquiry the importance of metallurgy. Powder metalurgy is to obtain masses by the powder of metal alloys. In Ibis technology branch, powder is prepared by powder obtaining methods. Depending on the alloy and pure material mixture is prepared, forced and finalized by sintering. The hard material obtained can be processed. Calibration can be performed and delivered to operation unit. At the final section of this study, mechanical tests are performed on the steel material product with metallurgy technics.