Burdur ili geçici sucul ekosistemleri zooplanktonu
Zooplankton of temporary waters in Burdur province
  1. Tez No: 574953
  2. Yazar: SEDA ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Burdur İli geçici sucul ekosistemleri zooplanktonu araştırması Mayıs 2013 ile Haziran 2015 tarihleri arasında araştırılmıştır. Zooplankton örneklemleri, Burdur İli geçici sulak alanlarından seçilen 9 istasyondan 100 μm'lik gözenek açıklığındaki plankton kepçesi ile alınmıştır. Geçici sulak alanlardan toplanan plankton örnekleri %4'lük formalin çözeltisi içerisinde korunmuştur. Örneklem yapılan geçici suların sularının bazı fiziko-kimyasal özellikleri (sıcaklık, ışık geçirgenliği, pH, çözünmüş oksijen, çözünmüş oksijen doygunluğu ve elektriki iletkenlik) arazi ortamında belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, Rotifera'dan 36, Cladocera'dan 19 ve Copepodadan 10 olmak üzere toplamda 65 takson belirlenmiş, ayrıca tür ve grupların bolluk değerleri de belirlenmiştir. Ekolojik dengenin sürekliliğinde ve biyoçeşitliliğin korunmasında oldukça önemli olan geçici sulak alanlar zooplakton kompozisyonunun pek çok canlı için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamı sağlamakla birlikte antropoljik etkinlikler nedeniyle önemli derecede tehdit altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research on Temporary Aquatic Ecosystems Zooplankton in Burdur province was conducted on a monthly periods between May 2013 and June 2015. Samples were taken from 9 stations selected from the temporary wetlands of Burdur province using a plankton scoop with an opening of 100 μm. The collected samples were determined in 4% formalin solution. The temperature, light transmittance, pH, dissolved oxygen and oxygen saturation electrical conductivity determinations, which are among the physico-chemical properties of the lake waters in our stations, were carried out on-site. As a result of this study, a total of 65 taxa, 36 from Rotifera, 19 from Cladocera and 10 from Copepoda, were determined, and abundance values of species and groups were also determined. Temporary wetlands, which are very important for the continuity of ecological balance and protection of biodiversity, provide a suitable feeding, reproduction and shelter environment for many living beings of zooplakton composition. However, these areas were found to be significantly threatened by anthropological activities.